Energia, Zabawy

Skąd wieje wiatr – albo latawiec na letnią pogodę

Obecności powietrza nie czujemy na co dzień, ale z pewnością poczujemy jego ruch czyli wiatr. Powietrze porusza się, ponieważ jedna jego część jest cieplejsza od innej. Ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, dlatego unosi się; wtedy zimne powietrze napływa, żeby zająć miejsce ciepłego. Wiatr jest więc niczym innym jak ruchem powietrza.

Wiatr ma wiele zadań: popycha chmury, rozsiewa nasiona roślin, wpływa na pogodę, ratuje nas przed smogiem i nawet zmienia krajobraz. Ludzie już przed setkami lat nauczyli się wykorzystywać jego energię. Kiedyś obracał ramiona wiatraków, w których mielono mąkę, dziś – energie wiatru wykorzystują do produkcji prądu w elektrowniach wiatrowych. Wiatr uatrakcyjnia również nasz odpoczynek, dzięki niemu możemy na przykład uprawiać surfing czy latać na lotni.

Dzisiaj wykorzystamy energie wiatru do zabawy i przygotujemy latawiec.

MATERIAŁY

  • Dwa patyki (lub listewki),  służące za szkielet konstrukcji latawca
  • Mocna nić / sznurek / włóczka
  • Papier kolorowy / gazetowy
  • Taśma klejąca
  • Nożyczki
  • Dowolne pomysły na dekoracji

Instrukcja

Latawiec to nie tylko łatwa konstrukcja inżynieryjna dla wykonania przez dziecko, to również fajna letnia zabawa, ruch na powietrzu i okazja do poznania kilku praw fizyki. Latawiec możemy  wykorzystać aby porozmawiać z dzieckiem o powietrzu, smogu i wietrze. Latawiec jest świetnym narzędziem do badania mocy wiatru i jego kierunku. Wreszcie warto wspomnieć, że wiatr częściowo ratuje miasta, które duszą się w smogu. Choć tak naprawdę to niewielka pociecha; bo skoro liczymy na wiatr jako ratunek przed smogiem, to  znaczy że jest naprawdę kiepsko.

Powiązane