Eksperyment, Energia

Skrzynia Świetlna

Trudne pojęcia z dziedziny fizyki, takie jak refrakcja, mogą być przedstawione dzieciom w sposób bardzo przyjazny i zrozumiały. Skrzynia świetlna może posłużyć jako narzędzie do demonstracji jednej z właściwości promieni słonecznych, mianowicie ich zdolności do zakrzywiania się. Światło zmienia kierunek, przechodząc przez różne obiekty, na przykład wodę w butelce, co wpływa na to, co my widzimy.

Cel:zapoznanie dzieci z właściwościami promieni słonecznych

Czas: 45 minut

folia aluminiowa, klej, dwie butelki plastikowe, nożyczki, karton i kolorowe bibułki

MATERIAŁY

 

  • przezroczyste butelki plastikowe (2 lub 4)
  • pudełko kartonowe
  • folia aluminiowa
  • barwniki spożywcze
  • klej 
  • nożyczki
  • taśma

Przebieg zadania

Krok 1: Na początek warto zachęcić dzieci, żeby pomalowały pudełko, według własnej wyobraźni. To pierwszy etap eksperymentu, który ma na celu przygotowanie podstaw do naszych obserwacji na temat załamania światła.

 

Krok 2: Napełniamy butelki wodą. Żeby uatrakcyjnić zabawę, możemy dodać do niektórych butelek barwnik spożywczy. Polecamy użyć butelek o pojemności około 500 ml. 

 

Krok 3: Obrysowujemy dno butelek na górze pudełka i wycinamy otwory. Przykrywamy górę pudełka folią aluminiową, aby światło mogło odbijać się do butelek.

 

Krok 4: Robimy okno do obserwacji. Wycinamy otwór w boku pudełka, przez który dzieci będą mogły zaglądać do środka. Okienko nie musi być zbyt duże, mogą to być tylko otwory na oczy.

 

Krok 5: Zaczynamy eksperymentować. Umieszczamy butelki w otworach. Dzieci po kolei zaglądają do okienka obserwacyjnego. Górę butelek można zasłonić np. nie prześwitującym kubkiem i zobaczyć jak światło w pudełko się zmieni. 

 

Wyjaśnienie naukowe:

 

Kiedy światło słoneczne uderza w stały obiekt, taki jak kubek, jest pochłaniane.  Kiedy światło uderza w wodę w butelce, zakrzywia się we wszystkich kierunkach. Dzieje się tak, ponieważ woda spowalnia światło.  Nazywa się to refrakcją.  Woda sprawia, że światło rozprasza się w pudełku . Dlatego na przykład przy basenie, warto szczególnie pamiętać o kremie z filtrem, ponieważ woda sprawia, że światło się rozprasza i łatwiej możemy się spalić. Można pokazać dzieciom, co dzieje się ze światłem, kiedy w górze pudełka są tylko otwory, a nie ma butelki z wodą.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane