Środowisko, Zabawy

Jak chronić się przed słońcem?

Lato to czas zabawy na świeżym powietrzu, ale także pora roku, kiedy szczególnie musimy pamiętać o ochronie przed słońcem. Słońce emituje trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego (UV), z których dwa typy, UVA i UVB, mogą uszkodzić naszą skórę. Kremy z filtrem działają, łącząc organiczne i nieorganiczne składniki aktywne, aby chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV. Nieorganiczne składniki tworzą fizyczną barierę, odbijając lub rozpraszając promieniowanie UV. Organiczne składniki działają poprzez absorbowanie promieniowania UV i rozprowadzenie go w postaci ciepła. Niektóre składniki chemiczne nie ulegają rozkładowi pod wpływem światła UV, inne zaś rozkładają się z czasem, dlatego konieczne jest ponowne nakładanie kremu po dłuższym przebywaniu na słońcu.

Cel: Zapoznanie dzieci ze sposobem ochrony przed działaniami promieni słonecznych

Czas: 15 minut (plus kilka godzin naświetlania)

Krem z filtrem UV, czarna kartka i ołówek

MATERIAŁY

  • ciemne kartki papieru (czarne, niebieskie lub fioletowe)
  • krem z filtrem UV
  • pisak

Przebieg zadania

Na kartce papieru nauczyciel rysuje pośrodku linię i oznacza jedną stronę jako „z filtrem”, a drugą jako „bez filtra”. Przed rozpoczęciem eksperymentu nauczyciel może zapytać się dzieci, dlaczego ich zdaniem warto używać kremy z filtrem. Następnie nauczyciel spryskuje lub smaruje dłonie dzieci kremem i prosi, aby odcisnęły je na stronie oznaczonej jako „z filtrem”.

Dzieci razem z nauczycielem wychodzą na zewnątrz, aby znaleźć miejsce, w którym papier będzie wystawiony na pełne słońce. Zostawiają go tam na kilka godzin. Po kilku godzinach będzie widać, że papier wyblakł od słońca, ale miejsca pod odciskami dłoni z filtrem pozostaną w oryginalnym kolorze. Krem chroni papier przed wyblaknięciem i w ten sam sposób chroni też naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieni UV.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane