Eksperyment, Energia

Destylator Słoneczny

Czy słyszeliście kiedykolwiek o destylatorze słonecznym? To urządzenie do oczyszczania wody przy pomocy słońca, które można stworzyć w domowych warunkach. Ten prosty eksperyment naukowy nauczy dzieci obiegu wody, szczególnie procesów parowania i kondensacji. Może też pokazać im, jak działa energia słoneczna. Taki aparat do destylacji może się przydać podczas wycieczki na łonie natury, kiedy nie mamy dostępu do czystej wody pitnej. Jest to łatwy sposób na uzyskanie destylowanej wody przy pomocy promieni słonecznych z wody morskiej lub wody zabrudzonej. Proces ten nosi również nazwę odwróconej osmozy słonecznej. 

Szklana miska, w której znajduje się słoik, rolka folii spożywczej, nożyczki i kamień

MATERIAŁY

  • Szklana miska
  • Słoik 
  • Folia spożywcza
  • Woda
  • Sól

Przebieg zadania

Należy miskę napełnić wodą i wymieszać w niej kilka łyżek soli, aż się rozpuści. Słoik należy umieścić w misce na środku, delikatnie zanurzając go w wodzie. Słonej wody ma być proporcjonalnie niedużo, żeby nie było ryzyka, że przedostanie się ona do słoika. Następnie należy przykryć wszystko przezroczystą folią plastikową i dodatkowo uszczelnić. Środek folii należy obciążyć kamieniem, w taki sposób, żeby czysta woda mogła spływać do słoika. Umieszczamy całą konstrukcję w ciepłym nasłonecznionym miejscu na kilka godzin. Pod wpływem promieni słonecznych woda zacznie parować, a wilgoć zbierze się na folii plastikowej. Kamień na środku spowoduje, że krople wody zaczną spływać w kierunku słoika i gromadzić się w nim. Z kolei sól, zanieczyszczenia i inne substancje zostaną na dole w misce. Nauczyciel może się zapytać dzieci jak ich zdaniem będzie smakować woda w słoiku? Czy będzie słona?

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane