Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Malowanie przy pomocy cieni

Jedną z propozycji na słoneczny dzień może być małe dzieło sztuki, które powstaje przy pomocy cieni. Wystarczy znaleźć przedmioty, które chcemy odrysować, i ustawić je pod odpowiednim kątem do kartki. Jest to świetna zabawa, z którą poradzi sobie każdy maluszek./vc_column_text]

Cel: Zapoznanie dzieci z możliwościami kreatywnej zabawy na słońcu

Czas: 30 minut

MATERIAŁY

  • kartka papieru 
  • taśma malarska
  • ołówek i gumka
  • farby
  • czarny mazak
  • przedmioty o wyraźnych kształtach

Przebieg zadania

Na kartce papieru nauczyciel rysuje pośrodku linię i oznacza jedną stronę jako „z filtrem”, a drugą jako „bez filtra”. Przed rozpoczęciem eksperymentu nauczyciel może zapytać się dzieci, dlaczego ich zdaniem warto używać kremy z filtrem. Następnie nauczyciel spryskuje lub smaruje dłonie dzieci kremem i prosi, aby odcisnęły je na stronie oznaczonej jako „z filtrem”.

Dzieci razem z nauczycielem wychodzą na zewnątrz, aby znaleźć miejsce, w którym papier będzie wystawiony na pełne słońce. Zostawiają go tam na kilka godzin. Po kilku godzinach będzie widać, że papier wyblakł od słońca, ale miejsca pod odciskami dłoni z filtrem pozostaną w oryginalnym kolorze. Krem chroni papier przed wyblaknięciem i w ten sam sposób chroni też naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieni UV.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane