Energia, Zabawy

Kolor a ciepło

Energia świetlna zmienia się w ciepło, gdy uderza w obiekt. Gdy stoimy w słońcu, nasze ciało i ubrania stają się coraz cieplejsze. Światło może również odbić się od obiektu i nie zmienić się w ciepło. Czy niektóre kolory pochłaniają więcej energii świetlnej niż inne? Czy niektóre kolory potrafią się bardziej nagrzać niż inne? Biały czy czarny strój nagrzeje się bardziej na słońcu?

W jakim kolorze powinny być panele słoneczne, by przetworzyć więcej energii świetlnej w ciepło?

cztery puste szklanki z wodą

MATERIAŁY

  • Cztery szklanki wody
  • Zimna woda
  • Barwnik spożywczy (lub farbki do jajek wielkanocnych)
  • Termometr

Krok 1

Nauczyciel prosi dzieci, aby napełniły cztery przezroczyste szklanki wodą. Upewnia się, by nalano taką samą ilość wody do każdej ze szklanek. Następnie prosi uczniów, by sprawdzili, czy temperatura wody w każdej ze szklanek jest taka sama. Do trzech z czterech szklanek dzieci wlewają barwnik spożywczy (około 25 kropli do każdej ze szklanek). Do jednej wlewają czerwony, do drugiej żółty a do trzeciej czarny lub brązowy. Wszystkie 4 szklanki stawiają w nasłonecznionym miejscu.

Krok 2

Po 15 minutach dzieci sprawdzają temperaturę wody w każdej ze szklanek (Dłuższe przebywanie w słońcu może sprawić, że woda nagrzeje się do takiej samej temperatury. Największe różnice w pochłanianiu ciepła można zaobserwować w czasie pierwszych 15-20 minut wykazuje). Dzieci starają się odpowiedzieć, który kolor pochłonął najwięcej ciepła a który najmniej? Czy była duża różnica w temperaturach? Jak można wykorzystać tę wiadomość w codziennym życiu? W jakich kolorach ubrania wybierać zimą? Jakie kolory
wybierać latem?

polska pomoc

Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Powiązane