Energia, Zabawy

Co pobiera prąd?

Biorąc pod uwagę ranking urządzeń domowych pobierających prąd, urządzenia znajdujące się w pokoju dziecka pobierają niewiele prądu w stosunku do innych. Najwięcej prądu pobiera lodówka i zamrażarka (2300 kW/rok), a następnie kolejno: bojler elektryczny (2200 kw/rok), kuchenka elektryczna (1460kW/rok), oświetlenie tradycyjne (1050 kW/rok), zmywarka (380 kW/rok), czajnik elektryczny (300kW/rok), komputer stacjonarny z monitorem (280kW/rok). Jak widać spośród 6 urządzeń pobierających prąd jedynie oświetlenie i komputer to elementy, na które dziecko ma bezpośredni wpływ. Warto, aby dziecko zdawało sobie sprawę, że
nawet lampka, komputer, czy włączona ładowarka pobierają łącznie bardzo dużo prądu. Powinno się pamiętać o ich wyłączaniu i oszczędzaniu energii.

Dzięki zadaniu dzieci będą potrafiły rozpoznać urządzenia pobierające prąd.

pokój dziecka - biurko i szafki, na których są różne elektryczne urządzenia - lampka, komputer, słuchawki, głośniki, tablet, telefon

MATERIAŁY

  • kredki
  • kolorowanka „Co pobiera prąd” (do pobrania poniżej)

Krok 1

Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat urządzeń domowych pobierających prąd. Prosi dzieci, aby wymieniły jak najwięcej urządzeń, które działają na baterie lub muszą być włączone do kontaktu.

Krok 2

Po zakończonej rozmowie nauczyciel rozdaje dzieciom kolorowankę i prosi, aby wymieniły rzeczy, które pobierają prąd. Gdy wszystkie rzeczy zostaną wymienione, nauczyciel prosi, aby dzieci pokolorowały urządzenia elektryczne oraz, jeśli potrafią, dorysowały inne, które mogłyby się znaleźć w pokoju dziecka, a których obecność generowałaby zużycie prądu.

polska pomoc

Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Powiązane