Eksperyment, Energia, Zabawy

Klimat miasta

Wyobrażaliście sobie kiedyś jakby to było bez drzew? Czy klimat i Wasze samopoczucie nie zmieniłyby się? Za pomocą grafiki „Klimat miasta” oceńcie, jaką rolę pełnią drzewa w mieście.

MATERIAŁY

  • kredki
  • grafika „Klimat miasta”

Instrukcja

Zastanówcie się i wskażcie, w których miejscach, zaznaczonych na grafice kółkami, jest chłodno, ciepło, bardzo ciepło lub gorąco. Pomyślcie, czy bardziej nagrzewa się asfalt, chodnik czy trawa. Czy większy chłód odczuwa się w cieniu czy na słońcu? Dobierzcie odpowiednie kolory do zamieszczonej na grafice skali i pokolorujcie ją. Wypełnijcie kółka odpowiednimi kolorami obrazującymi chłód, ciepło, bardzo ciepło i gorąco, zgodnie z kolorami, jakie wybraliście na skali.

Porada dla Ekodetektywów

W upalne dni w mieście próbujemy szukać schronienia wśród drzew, w parku, nad wodą. Na pewno zauważyliście, że obecność drzew sprawia, że jest nam chłodniej, a upał mniej nam dokucza. Wiecie dlaczego?
Temperatura powietrza jest znacznie niższa w sąsiedztwie drzew, krzewów i trawy. Warto zadbać o to, aby w naszym mieście było ich więcej, bo są one naszymi pomocnikami w upalne dni. Szczególnie warto dbać o największe drzewa, gdyż to one, ze względu na dużą koronę i dużą liczbę liści, najbardziej nas chłodzą i przynoszą najwięcej korzyści.
Do spadku temperatury przyczynia się nie tylko rzucany przez drzewa cień. Liście wydzielają parę wodną, dzięki czemu drzewa działają trochę jak klimatyzator, ochładzający powietrze wokół siebie. Chcecie wiedzieć, jak to działa? Koniecznie wykonajcie eksperyment „Czy rośliny się pocą?”!

Jakie jeszcze korzyści przynosi zieleń w mieście?

• zmniejsza hałas,
• jest schronieniem dla ptaków i owadów w mieście,
• poprawia nasze samopoczucie,
• poprawia jakość powietrza, którym oddychamy.

logotypy partnerów: tuptuptup.org.pl, Fundacja Veolia, UNEP/GRID, Partnerstwo dla Klimatu oraz Partnerstwo do realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju

Materiały powstały w ramach projektu „Ekodetektywi i miejskie zagadki” realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st Warszawy w ramach Partnerstwa dla Klimatu.

Powiązane