Eksperyment, Energia

Dlaczego ustawiamy kaloryfery na podłodze, a nie pod sufitem?

Zastanawialiście się kiedyś, jak zachowuje się ciepłe powietrze – w jaki sposób krąży po pokoju? Wykonajcie spiralę, która pomoże Wam odpowiedzieć na to pytanie. 

MATERIAŁY

  • wydrukowany wzór spirali (załącznik do pobrania po lewej stronie) 
  • nożyczki
  • igła z nitką o długości ok. 20 cm
  • spinacz
  • świeczka i zapałki
  • grzejnik

Instrukcja

Wydrukujcie wzór spirali (załącznik powyżej) i wytnijcie go. Gotową spiralę przebijcie w centralnym punkcie igłą i przewleczcie nić. Po drugiej stronie nić zawiążcie o spinacz. Następnie zapalcie świeczkę i ustawcie spiralę na wysokość ok. 10 cm nad świeczką. Spróbujcie również umieścić spiralę nad grzejnikiem oraz obok grzejnika i zaobserwujcie różnicę. 

Obserwacje i wnioski

Co zauważyliście? Papierowy wąż umieszczony nad świeczką i nad grzejnikiem zaczął się kręcić. Dzieje się tak dlatego, że ciepłe powietrze ogrzane przez świeczkę unosi się do góry. Uderza wtedy o papier, wprawiając go w ruch.

Co to oznacza? Ciepłe powietrze unosi się do góry, a chłodne, opadając, może z powrotem zostać ogrzane przez nisko znajdujący się grzejnik. Dlatego powinno się ustawiać kaloryfer jak najbliżej podłogi, ponieważ lepiej ogrzewa pomieszczenie. 

logotypy partnerów: tuptuptup.org.pl, Fundacja Veolia, UNEP/GRID, Partnerstwo dla Klimatu oraz Partnerstwo do realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju

Materiały powstały w ramach projektu „Ekodetektywi i miejskie zagadki” realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st Warszawy w ramach Partnerstwa dla Klimatu.

Zobacz więcej