Zastanawialiście się kiedyś, jak zachowuje się ciepłe powietrze – w jaki sposób krąży po pokoju? Wykonajcie spiralę, która pomoże Wam odpowiedzieć na to pytanie.
MATERIAŁY
- wydrukowany wzór spirali (załącznik do pobrania po lewej stronie)
- nożyczki
- igła z nitką o długości ok. 20 cm
- spinacz
- świeczka i zapałki
- grzejnik
Instrukcja
Wydrukujcie wzór spirali (załącznik powyżej) i wytnijcie go. Gotową spiralę przebijcie w centralnym punkcie igłą i przewleczcie nić. Po drugiej stronie nić zawiążcie o spinacz. Następnie zapalcie świeczkę i ustawcie spiralę na wysokość ok. 10 cm nad świeczką. Spróbujcie również umieścić spiralę nad grzejnikiem oraz obok grzejnika i zaobserwujcie różnicę.
Obserwacje i wnioski
Co zauważyliście? Papierowy wąż umieszczony nad świeczką i nad grzejnikiem zaczął się kręcić. Dzieje się tak dlatego, że ciepłe powietrze ogrzane przez świeczkę unosi się do góry. Uderza wtedy o papier, wprawiając go w ruch.
Co to oznacza? Ciepłe powietrze unosi się do góry, a chłodne, opadając, może z powrotem zostać ogrzane przez nisko znajdujący się grzejnik. Dlatego powinno się ustawiać kaloryfer jak najbliżej podłogi, ponieważ lepiej ogrzewa pomieszczenie.

Materiały powstały w ramach projektu „Ekodetektywi i miejskie zagadki” realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st Warszawy w ramach Partnerstwa dla Klimatu.