Energia, Zabawy

Dlaczego są niebezpieczne?

Właściwe postępowanie z zużytymi lub uszkodzonymi urządzeniami elektrycznymi lub elektronicznymi jest bardzo ważne, gdyż trujące substancje z nich pochodzące łatwo przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Stamtąd mogą przedostać się do organizmów zwierząt i ludzi. Stanowią wtedy duże zagrożenie.

Dzięki kolorowankom zobaczycie, na jakie narządy człowieka negatywny wpływ ma rtęć, znajdująca się np. świetlówkach oraz ołów, stosowany m.in. w elektronice i ekranach kineskopowych.

Cel:

Zapoznanie dzieci ze szkodliwym wpływem wybranych substancji, stosowanych w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych

 

Czas: 15 minut

MATRIAŁY

  • kolorowanki (załącznik 4.1)
  • biały papier A4
  • kredki lub flamastry

Przebieg zadania

Drukujemy kolorowanki z załącznika 4.1. Po wprowadzeniu w temat przez nauczyciela dzieci próbują nazwać, na które narządy ludzkie wpływ mają rtęć i ołów.

Nauczyciel weryfikuje odpowiedzi, koryguje błędne domysły. Utwierdza w prawidłowych spostrzeżeniach:

  • Rtęć po przeniknięciu do organizmu powoduje uszkodzenie nerek, zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, zaburzenia koordynacji ruchów, deformuje kości i może być przyczyną zmian nowotworowych.
  • Ołów najpierw dostaje się z krwią do wątroby, płuc, serca i nerek, potem gromadzi się w skórze i mięśniach. Kumuluje się w tkance kostnej i niszczy szpik.

 

Dla utrwalenia wiadomości dzieci kolorują obrazki.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ
logo interzero

Post powstał dzięki finansowaniu Interzero Organizacja Odzysku S.A. w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej