Energia, Zabawy

Którędy ucieka ciepło – kolorowanka

Czy kaloryferowi stoi coś na przeszkodzie, by pracował jak należy? Bardzo często! Spójrzcie wnikliwym okiem na ciężkie zasłony lub na kanapę. Czy nie wydają Wam się podejrzane o popełnienie wykroczenia?

MATERIAŁY

kredki i flamastry
kolorowanki
bajka „Zagadka urodzinowa, czyli jak zadbać o ciepło w domu”

Instrukcja

Przeczytaj bajkę „Zagadka urodzinowa, czyli jak zadbać o ciepło w domu”. Po przeczytaniu bajki poproś dzieci, aby wymieniły miejsca lub przedmioty, które Urwis, Pola i pozostali detektywi oznaczyli jako te, które wpływały na zmniejszoną temperaturę mieszkania kotki Kasi.

Po tym jak dzieci wymienią wszystkie punkty, rozdaj im jedną z dwóch kolorowanek do wyboru. Poproś, żeby dzieci zaznaczyły kredkami te przedmioty lub miejsca, które uniemożliwiają poprawne ogrzanie mieszkania. Co uniemożliwia rozejście się ciepła pochodzącego z grzejnika? Którędy może przedostawać się do wnętrza niechciane zimne powietrze?

Po skończonym zadaniu sprawdź kolorowanki i porozmawiaj z dziećmi na temat tego, czy w przedszkolu i w domu wszystkie zasady energooszczędności są przestrzegane. Co można byłoby zrobić, by lepiej utrzymać temperaturę w sali lub pokoju?

Obserwacje i wnioski

Czasem drobne zmiany w ustawieniu mebli lub sposobie wietrzenia pomieszczenia umożliwiają podwyższenie temperatury w pokoju o kilka stopni. Ważne, aby wspólnie z dziećmi zauważyć, że grzejnik nie może być niczym przysłonięty, np. zasłonkami lub ciężkim meblem, okna muszą być szczelne, wietrzenie powinno być intensywne i krótkotrwałe, termostat poprawnie działający.

logotypy partnerów: tuptuptup.org.pl, Fundacja Veolia, UNEP/GRID, Partnerstwo dla Klimatu oraz Partnerstwo do realizacji środowiskowych celów zrównoważonego rozwoju

Materiały powstały w ramach projektu „Ekodetektywi i miejskie zagadki” realizowanego przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st Warszawy w ramach Partnerstwa dla Klimatu.

Powiązane