Energia, Plastyka

Pojemnik – pożeracz baterii

Recykling baterii jest niezwykle istotny, ponieważ baterie zawierają bardzo cenne i rzadkie materiały, takie jak cynk, miedź, nikiel czy kobalt, które mogą być odzyskane i ponownie wykorzystane. W ten sposób przyczyniamy się do ochrony zasobów naturalnych. Myśląc o środowisku, musimy też pamiętać o tym, że w bateriach są substancje toksyczne, które mogą przenikać do ziemi i wód gruntowych, szkodząc roślinom, zwierzętom i ludziom. Zanim jednak zużyta bateria trafi do odpowiedniego miejsca zbiórki, musimy ją prawidłowo przechować, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach. Pojemnik na zużyte baterie powinien stać w chłodnym miejscu. Baterie najlepiej przechowywać w temperaturze 15–25°C, czyli z daleka od kaloryfera lub nasłonecznionego parapetu. Pojemnik musi być suchy i stać w miejscu nienarażonym na śnieg lub deszcz. Baterie wrzucone do pojemnika muszą być rozładowane. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, że pojemnik musi być wykonany z materiału nieprzewodzącego prądu. Najlepiej sprawdzi się pojemnik kartonowy.

Proponujemy wykonać zabawny pojemnik na zużyte baterie, żeby zachęcić dzieci do aktywnego udziału w ich selektywnej zbiórce.

Cel: Budowanie w dziecku aktywnej postawy dotyczącej recyklingu baterii

Czas: 30 minut (należy też doliczyć czas na wyschnięcie farby)

MATERIAŁY

  • dwa kartonowe pudełka – większe i mniejsze
  • klej
  • dobrze kryjące farby
  • kolorowy papier
  • czarny pisak
  • nożyczki
  • szablon oczu i napisu (załącznik 3.1)

Przebieg zadania

Krok 1: Kartonowe pudełka łączymy w taki sposób, żeby mniejsze było na górze, większe na dole. Zamocować je można przy pomocy kleju na gorąco albo kleju do papieru i drewna. Mniejsze pudełko musi być odsunięte od brzegu, żeby zostało miejsce na otwór.

Krok 2: Malujemy pudełka na dowolny kolor – niech poniesie nas wyobraźnia! Dobrze się sprawdzą farby kryjące, takie jak akryle lub guasche. Pozostawiamy pudełka do wyschnięcia.

Krok 3: Póki pudełka schną, możemy przygotować oczy i karteczkę z napisem: „Lubię jeść baterie”. Można skorzystać z gotowego szablonu (załącznik 3.1) lub przygotować te elementy samodzielnie.

Krok 4: Na rogu większego pudełka zaznaczamy miejsce na otwór imitujący buzię stworka. Dolną część należy namalować, a górną wyciąć – będzie to miejsce do wrzucania zużytych baterii. Należy też pamiętać o tym, żeby zachować możliwość otwarcia większego pudełka w celu jego opróżnienia.

Krok 5: Na koniec przyklejamy oczy na mniejsze pudło, a na większe kartkę z napisem. Później z kolorowego papieru wycinamy ręce i doklejamy je do boków większego pudełka i do kartki z napisem. Z bibuły można też zrobić włosy dla naszego pożeracza baterii.

Krok 6: Umieszczamy pojemnik w suchym i chłodnym miejscu.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ
logo interzero

Post powstał dzięki finansowaniu Interzero Organizacja Odzysku S.A. w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej