Wiele osób, a już tym bardziej małe dzieci, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo baterii znajduje się w naszym otoczeniu. Baterie są wszechobecne w wielu urządzeniach i systemach, które ułatwiają nam życie. Są one nieodłącznym elementem wielu codziennych przedmiotów, od telefonów komórkowych, laptopów i aparatów fotograficznych, przez narzędzia domowe jak elektryczne szczoteczki do zębów czy bezprzewodowe wiertarki, po pojazdy elektryczne i hulajnogi. Baterie znajdują się również w zabawkach, systemach bezpieczeństwa, medycznych urządzeniach przenośnych oraz w oświetleniu, jak latarki i dekoracyjne lampki. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim utylizowaniu i recyklingu, żeby ograniczyć negatywny wpływ zużytych baterii na środowisko. Proponujemy zatem wspólnie z dziećmi przyjrzeć się różnym przedmiotom, działającym na baterie, przy pomocy ciekawej gry.
Cel:
Uwrażliwienie dzieci na ilość wykorzystywanych baterii w codziennym życiu
Czas: 20 minut
MATERIAŁY
- karteczki z przedmiotami na baterię do pobrania
Przebieg zadania
Przygotowując się do przeprowadzenia zabawy, należy wydrukować załącznik oraz zalaminować i rozciąć wzdłuż przerywanych linii.
Dzieci siadają w kółeczku, a nauczyciel wykłada przez nimi obrazki z różnymi przedmiotami. Wszystkie przedstawione przedmioty są zasilane przy pomocy baterii. Dzieci przyglądają się obrazkom. W tym momencie warto zapytać się, czy wszystkie przedmioty są im znane. Następnie jedno wylosowane dziecko wybiera w myślach jeden z przedmiotów. Nie wolno mu powiedzieć, co wybrało, można określić jedynie kształt lub kolor. Dziecko mówi: „Wybrałem(-am) coś, o czym wy nie wiecie, i jest to… np. białe lub okrągłe oraz działa przy pomocy baterii”. Zadaniem reszty dzieci jest odgadnięcie, o jakim przedmiocie myśli wylosowany uczestnik. Dziecko, które odgadnie jako pierwsze, przejmuje pałeczkę i wybiera w myślach kolejny przedmiot. Na koniec zabawy można wspólnie rozejrzeć się po sali i odszukać przedmioty zasilane na baterie.
Post powstał dzięki finansowaniu Interzero Organizacja Odzysku S.A. w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.