Eksperyment, Energia

Bateria z cytryny

Prostą baterię można zbudować w domowych warunkach przy pomocy ziemniaka lub cytryny. Bateria z cytryny działa na zasadzie reakcji chemicznej, w której owoc pełni rolę elektrolitu, czyli substancji przewodzącej prąd elektryczny. Do cytryny wprowadza się dwa różne metale – miedź i cynk. Kiedy dwa metale są zanurzone odpowiedniej substancji, między nimi zachodzi reakcja chemiczna. Cynk (elektroda ujemna) ulega utlenieniu, tracąc elektrony, które przemieszczają się do miedzi (elektrody dodatnia). W cytrynie znajdują się elektrolity takie jak kwas cytrynowy, który jest naturalnym przewodnikiem elektryczności, a także różne sole mineralne, w tym potas, wapń i magnez. To one umożliwiają przepływ jonów, co jest niezbędne do przewodzenia prądu elektrycznego. Dzięki temu, że elektrony przemieszczają się od jednej elektrody do drugiej, powstaje niewielki prąd elektryczny. Bateria z cytryny generuje bardzo małe napięcie, więc jest odpowiednia tylko do zasilania bardzo małych urządzeń, takich jak niewielkie diody LED.

Cel: 

Zapoznanie dzieci z zasadami działania baterii. 

 

Czas: 20 min.

dwie cytryny, kabelek, przewodniki

MATERIAŁY

  • cytryna
  • dwa kawałki różnych metali (np. ocynkowany gwóźdź i miedziana moneta)
  • przewody elektryczne
  • mała żarówka LED

Przebieg zadania

Krok I. Należy włożyć jedną miedzianą i jedną cynkową elektrodę w cytrynę, upewniając się, że nie dotykają się one bezpośrednio.

Krok II. Przyłączamy jeden koniec przewodu do miedzianej elektrody, a drugi do cynkowej.

Jeśli używamy więcej niż jedną cytryny, należy połączyć je szeregowo przewodami: cynkową elektrodę w jednej cytrynie z miedzianą elektrodą w kolejnej.

Krok III. Podłączamy wolne końce przewodów do żarówki LED. Jeśli żarówka się zapala, oznacza to, że bateria działa.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ
logo interzero

Post powstał dzięki finansowaniu Interzero Organizacja Odzysku S.A. w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej