Kontynuując temat różnorodności, postanowiłam zaproponować Wam jedną z możliwości podejścia do tego tematu w sposób prosty, a zarazem przekonywujący. Oczywiście pomysłów może być mnóstwo, a jeżeli macie jakiś swój, będzie nam bardzo miło, jeśli podzielicie się nim z nami. A na dziś proponuję coś, co:
- można stworzyć z udziałem całej rodziny,
- pobudza wyobraźnię,
- ma właściwości relaksacyjne,
- świetnie trenuje rękę. Dla przedszkolaków jak znalazł, przecież wiemy, że nic tak nie rozwija umiejętności manualnych, jak wielokrotnie rysowane szlaczki i ślimaczki.
Podstawą do dzisiejszej pracy plastycznej jest technika Zentangle. Jest to rysunek składający się z prostych kształtów, wypełnionych różnorodnymi wzorami.
Technikę tę opatentowało dwóch lekarzy – Rick Roberts i Maria Thomas z USA, którzy zauważyli relaksacyjne działanie Zentangle na swoich pacjentach. Technika ostatnio zyskała niesamowitą popularność, dzięki m.in. licznym kolorowankom „dla dorosłych”.

MATERIAŁY
- biały papier A3 (albo i większy)
- czarne i szare flamastry lub cienkopisy
- taśma washi lub inna, która łatwo się oderwie od papieru
- nożyczki
Instrukcja
Zapytacie, co wspólnego ma Zentangle z różnorodnością? To, że różnorodne wzory i desenie, mimo że są zupełnie inne, tworzą jedną piękną całość. Tak jak i ludzkość, dzięki swojej różnorodności, zachwyca, inspiruje i wzbogaca nas wszystkich. Czy nie jest to piękny przekaz dla małego człowieka?
Instrukcja jest bardzo prosta: przyklejcie kilka pasków taśmy tak, żeby powstały nierówne trójkąty i na każdym z nich narysujcie odmienny wzorek. Pomysły można czerpać z głowy lub z internetu, a zresztą nagranie pokaże Wam, co i jak. 🙂
Trochę więcej na temat Zentangle®:
- Książka dla młodszych dzieci – Jane Marbaix. Zentangle. Sztuka ozdabiania dla dzieci – http://decomade.pl/produkt/3042-zentangle-sztuka-ozdabiania-dla-dzieci
- Książka dla nieco starszego czytelnika – Sztuka Zentangle. 50 inspirujących rysunków, wzorów i pomysłów dla szukających ukojenia, medytujących artystów – http://www.gandalf.com.pl/b/sztuka-zentangle
- Blog Danuty Popowicz DeniMix – http://www.denimix.pl/2015/08/co-to-jest-zentangle/
- Blog Moniki Śmiarowskiej Just Happy Life – http://justhappylife.pl/jak-rysowac-zentagle/