Zabawy, Zrównoważone miasta

Zamiast kolejnego pasa ruchu drogowego

Infrastruktura związana z korzystaniem z samochodów, tj. drogi, parkingi, stacje benzynowe zajmują powierzchnię, która mogłaby być wykorzystana w inny sposób, np. na place zabaw, parki linowe, kryjówki dla zwierząt czy trasy rowerowe. A może macie jeszcze inne pomysły?

Zachęcamy Was do przedstawienia swoich wizji w formie kolażu.

Cel

 • Zachęcenie dzieci do korzystania z środków transportu innych niż samochód

 

Czas: tydzień

MATERIAŁY

 • tydzień bez samochodu załącznik 3.1
 • wielopasmówka załącznik 3.2
 • tablica multimedialna
 • wycinki z gazet
 • klej
 • kartonowe pudełko (opcjonalnie)

Przebieg zadania

Zadanie tydzień bez samochodu

Najlepiej, gdyby praca była w wielkim formacie, jako rywalizacja grupowa między poszczególnymi grupami przedszkolnymi.

 1. W sali wieszamy duży rysunek przedstawiający drogę wielopasmową (rzut z góry, schemat w załączniku 3.1). Pytam dzieci, jak dotarły do przedszkola, szkoły? Ile osób towarzyszyło im w drodze, jechało z nim w aucie, autobusie lub innym środku transport? Czy musiały stać w korku?  Wyświetlamy gif z załącznika 3.2 i poruszamy temat obciążenia naszej planety przez intensywny ruch samochodowy.
 2. Proponujemy dzieciom zabawę w zmianę rzeczywistości. Przez 5 dni każdy kto przemieści się do przedszkola nie wykorzystując auta, będzie mógł przykleić na planszy, na pasie ruchu przyporządkowanym do danego dnia, jakąś rzecz, ilustrującą to, co mogłoby być w przestrzeni zamiast asfaltowej drogi. Dzieci mogą wybierać z obrazków zgromadzonych przez nauczyciela w kartonowym pudełku postawionym obok planszy lub przygotować obrazek do przyklejenia na planszę w domu – należy wtedy zwrócić uwagę na odpowiednie wymiary obrazka.
 3. Po tygodniu grupy, rywalizujące między sobą “o najpiękniejszy świat bez aut”, spotykają się razem, pokazują swoje plansze, podziwiają i porównują wyniki.
 4. Można nagrodzić grupę, której zadaniem jury udało się osiągnąć najpiękniejszy rezultat.
14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej