Zabawy, Zrównoważone miasta

Zagadka o środkach lokomocji

Wybór środka lokomocji to bardzo ważna sprawa. Doskonale wiedzą o tym np. bohaterowie Psiego Patrolu. Rubble jeździ buldożerem, bo teren na budowie bywa zbyt grząski dla kółek, a gąsienice doskonale sobie nim poradzą. Dla Rocky’ego ważna jest ekologia, więc ma pojazd do recyklingu. Zuma jest ratownikiem wodnym, więc korzysta z poduszkowca i łodzi podwodnej. Trzeba dobierać pojazd do zadania, które ma wykonać, do swoich potrzeb, a przy tym nie zapominać o ochronie środowiska.

 Dzięki rozwiązaniu zagadki dowiecie się, jakie środki transportu wybrali podopieczni jednego z przedszkoli. Zastanówcie się, która decyzja jest najtrafniejsza.

Cel

  • Nauczenie dzieci analitycznego myślenia w kontekście wyboru środka transportu

 

Czas: 30 min

środki transportu

MATERIAŁY

Przebieg zadania

Do pewnego przedszkola uczęszcza pięcioro dzieci z jednej dzielnicy. Droga, którą muszą przebyć z domu do budynku placówki jest zbliżona pod względem długości. Każde z dzieci pokonało ją dziś w nieco inny sposób. 

Spróbujmy wspólnie rozwiązać zagadkę, kto, w jaki sposób dotarł do przedszkola. Pomogą nam w tym diagram z załącznika 4.1, obrazki różnych środków transportu z załącznika 4.2 i następujące stwierdzenia:

1.Franek ma chorobę lokomocyjną i dlatego nie korzysta w drodze do przedszkola z pojazdu z silnikiem spalinowym. Cieszy się, że jego środek transportu ma przyjemny chłodny kolor.

2. Kazik wybrał biały pojazd na 2 kółkach.

3. Basia jest dumna, że do przedszkola przywozi ją tato swoim dwukołowym pojazdem z głośnym silnikiem. Dodatkowym jego atutem jest pięknie czerwona karoseria. Gdy jadą, widać ich z daleka.

4. Monika i Franek korzystają z komunikacji miejskiej, ale jeżdżą zupełnie innymi pojazdami. 

5.Czarny środek transportu to wybór Julii.


UWAGA: W trakcie czytania nauczyciel pomaga ochotnikom wypełnić diagram z załącznika 4.1. Posługując się zdjęciami z załącznika 4.2 uzupełnia także wiedzę dzieci na temat poszczególnych pojazdów. Po rozwiązaniu zagadki następuje pogadanka na temat tego, kto w najbardziej ekologiczny sposób dotarł do przedszkola.

Kolejność wyborów wedle najbardziej korzystnego dla zdrowia i środowiska: rower – tramwaj – autobus (z silnikiem spalinowym) – motocykl – samochód (z silnikiem spalinowym).

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej