Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Co kryje dziupla?

W miarę starzenia się drzewa jego drewno próchnieje. Wewnątrz jego pnia lub konarów powstają wtedy puste przestrzenie – dziuple. Kształtowane są przez wodę, wiatr, pracę dzięciołów. W dziuplach schronienie znajdują przede wszystkim patki, ale mogą je też zamieszkiwać owady zapylające np. pszczoły.

W zabawie z chustą animacyjną spróbujemy wymacać, co kryje w sobie dziupla. Pamiętajcie jednak, by nigdy nie robić tego w rzeczywistości. Wpychanie rąk do dziupli może skończyć się nieprzyjemnymi ugryzieniami.

Cel

  • Sensoryczne poznawanie różnych części drzew i innych naturalnych elementów, go otaczających

 

Czas: 15 minut

MATERIAŁY

  • chusta animacyjna
  • zebrane wokół drzewa drobne, naturalne elementy (np. szyszki, fragmenty kory, igły, liście, źdźbła trawy, kamienie)
  • apaszki opcjonalnie

Przebieg zadania

Przedstawienie zabawy
  1. Dzieci ustawiają się w kolumnach po obu stronach chusty, tj. od strony wewnętrznej dziupli i na przeciwko niej. Dzieci z wewnętrznej strony mają zamknięte oczy lub dodatkowo przewiązane apaszką.
  2. Dzieci “z zewnętrznej strony” kolejno podstawiają przyniesione rzeczy do odgadnięcia. Gdy pierwsze dziecko z wewnętrznej strony, nie odgadnie przedmiotu, próbuje zrobić to kolejne dziecko z kolumny z wewnętrznej strony. Gdy rzecz zostanie poprawnie nazwana, zmienia się uczestnik i podstawiana jest następna rzecz.
14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ
Logo Fundacji Veolia Polska

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego ze środków Fundacji Veolia Polska oraz Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej