Wiedza, Zmiany klimatyczne

Źródła internetowe o zmianach klimatu dla nauczycieli

W dobie zmieniającego się klimatu szukamy często odpowiedzi na przeróżnych portalach internetowych. Źródła te stanowią dla nas nierzadko korzeń informacji na dany temat, a także stają się naszym „patronatem” zajęć, fundamentem scenariuszy lekcji poświęconych owym zagadnieniom. Mając na uwadze wielorakość stron internetowych, ogromną plejadę pozycji, chcielibyśmy skupić się na kilku, które wydają nam się ciekawą i rzetelną propozycją dla Państwa. Przyznajemy, że wybór był niezwykle trudny.

1

„The Globe Program” to strona, która w przystępny sposób wprowadza nas w temat dotyczący zmian klimatu. Dzięki podróży z Dr. Sanchezem trafiamy na Grenlandię by dowiedzieć się o przyczynach topniejących lodowców, a także na Malediwy, które posłużą nam jako kolejny dowód globalnego ocieplenia.

Co więcej, możemy dowiedzieć się o nazwach chmur, które wynikają z ich kształtów, również o czynnikach, które koloryzują niebo. Oprócz ciekawych historii i informacji, portal zawiera bezlik propozycji przeróżnych aktywności dla dzieci starszych i np. kolorowanki dla najmłodszych. Polecamy!

2

Niezwykle bogaty w treść przewodnik po kalendarzu świąt poświęconych zmianom klimatu, bioróżnorodności, prawom zwierząt jest portal: www.ekokalendarz.pl

Z jednej strony wprowadza nas w poszczególny temat, pomaga odnaleźć się w szerszym kontekście, z drugiej strony dzieli się wieloma propozycjami oraz materiałami potrzebnymi do przeprowadzenia zajęć dla dzieci.

Barwność opisów, ciekawostek i materiałów magnetyzuje i zaraża poczuciem pewnej misji w dzieleniu się zyskaną wiedzą. Rekomendujemy!

3

Kolejna strona: e-globalna.edu.pl to niekończące się źródło informacji o zmianach klimatu, a przede wszystkim ciekawe scenariusze, które pozwolą dzieciom i młodzieży zrozumieć jak wpływają na otaczający ich świat i co mogą zmienić w swojej lokalnej przestrzeni.

Przykładowa lekcja dotyczy problemu z wodą pitną na różnych szerokościach geograficznych. Na bazie porównań i niezbitych faktów dzieci poznają przyczyny braku dostępu do czystej wody, a co istotniejsze, będą mogły znaleźć sposoby na rozwiązanie problemu jej niedoboru.

Mechanizm efektu cieplarnianego, przyczyny i skutki zmian klimatu, emisja gazów cieplarnianych to tylko kilka z wielu zagadnień poruszanych na łamach portalu. Zachęcamy!

4

„www.klimat.edu.pl” to następna propozycja skierowana dla nauczycieli starszych roczników. Oprócz przydatnych informacji dotyczących zmian klimatu, portal zawiera scenariusze lekcji dla IV-VIII oraz dla szkół średnich. Poszczególne lekcje mają na uwadze przede wszystkim uświadomienie „palących” problemów, ale również zakładają wypracowanie postawy i poczucia odpowiedzialności za nasze działania.

Załączone materiały zawierają wiele faktów, zdjęć oraz statystyk, które z niezwykłą siłą obrazują poruszane tematy. Rekomendujemy i życzymy owocnych lekcji!

5

Ostatnia propozycja to: www.chronmyklimat.pl. Jest to przede wszystkim bogate źródło wiedzy o zmianach klimatu i pochodnych tematach. Atutem niepodważalnym jest rzetelność treści. Co więcej, portal niezwykle szybko reaguje na aktualne wydarzenia, np. pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego, co pozwala nam na wnikliwe zagłębienie się w poszczególne zagadnienia oraz poznanie przyczyn danego problemu. Mamy nadzieję, że będzie stanowił dla Państwa podparcie!

6

Kolejna propozycja dla najmłodszych, ale także dla nieco starszych dzieci to strona: www.zrodla.org.

Oprócz szeroko opracowanych tematów ekologicznych portal zawiera m.in. propozycje gier podwórkowych, wprowadza nas w bardzo ciekawe i aktualne zagadnienia, jak zakaz polowania. Co więcej, wydaje się być niekończącym źródłem pakietów edukacyjnych, jak i scenariuszy zajęć dla przedszkolaków i starszych dzieci. Przykładem jest chociażby temat wody, a co za tym idzie, mnogość gier z różnymi wariantami i dodatkami. Zachęcamy!

Projekt finansowany przez Fundację Europejskie Centrum Klimatu i Środowiska ECCE.

Powiązane