Równość i tolerancja, Ukraina, Zabawy

Jedzie pociąg z daleka

Nasza Fundacja od lat prowadzi projekt Tup Tup po Warszawie, skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Projekt służy nauce dzieci o dziedzictwie kulturowym Warszawy. Dziedzictwo kulturowe jest nieodłączną częścią naszej tożsamości narodowej, więc pracując nad integracją dzieci, warto zwrócić ich uwagę na ten istotny element wiedzy o sobie. W trakcie zabawy chcielibyśmy zapoznać dzieci z ciekawostkami największych miast w Polsce i Ukrainie, a przy okazji dać dzieciom możliwość ruchu i zabawy w grupie.

MATERIAŁY

  • plansze ze zdjęciami miast do wydrukowania i zalaminowania (załącznik do pobrania)
  • opis miast (załącznik do pobrania)

Przebieg zabawy

Należy przygotować karty przystanki ze zdjęciami różnych miast (załącznik) do rozłożenia po sali. Każdy z przystanek to możliwość zatrzymania się i krótkiej podróży po największych miastach Ukrainy i Polski. Dzieci poruszają się razem z nauczycielem, śpiewając lub słuchając na zmianę po ukraińsku i po polsku słowa znanej piosenki Jedzie pociąg z daleka. W załącznikach znajdują się przykłady brzmienia piosenki w obu językach na kanale YouTube (załącznik z linkami).

Słowa po ukraińsku należy odczytać następująco:

Jide pojizd zwiddalik, jak zawziatyj mandriwnyk

Pobuwaw win majże skriz’, baczyw sotni riznyh mist

Ja kwytok sobi prydbaw, dowgo pojizda czekaw,

Szczob nareszti maszynist, nas do Kyjewa powiz,

Wprawno pojizd win wede, ne spyniajetsia nide

Dobryj diad’ko maszynist, nas do Kyjewa prywiz

Przystanek 1. Warszawa

Warszawa — stolica Polski. Największe miasto w Polsce, położone na Mazowszu, nad rzeką Wisła. Legenda głosi, że nazwa miasta pochodzi od połączenia dwóch imion Warsa i Sawy — chłopaka Warsa, który zakochał się w syrenie imieniu Sawa. Syrena zmieniła się w piękną kobietę i razem założyli miasto. Z innej legendy również wywodzi się symbol miasta: Warszawska Syrenka. Pomnik syrenki można podziwiać na Rynku Starego Miasta. Miasto jest również największe w Polsce co do ludności. Stolica Polski jest bogata w atrakcje dla dzieci. Ciekawie spędzić czas można między innymi w Centrum Nauki Kopernik, w warszawskim ZOO, w domu zagadek lub w manufakturze cukierków.

Kolejne przystanki: Kijów, Kraków, Lwów, Gdańsk, Odessa, Poznań, Zaporoże, Wrocław, Charków są opisane w załączniku 10.4 do pobrania.

Post powstał we współpracy z Americares, organizacją zajmującą się ochroną zdrowia i rozwojem, która ratuje życie i poprawia zdrowie ludzi dotkniętych ubóstwem lub katastrofą.

Powiązane