W 2018 roku powstała aplikacja Tup Tup po Warszawie. Jest to bezpłatne narzędzie umożliwiające najmłodszym dzieciom zapoznanie się z dziedzictwem kulturowym Warszawy.
Każdego dnia dziecko może wybrać się z rodzicem lub nauczycielem na jedną z 13 tras i poznać przynajmniej kilka spośród 170 zabytków Warszawy, które zostały uwzględnione w aplikacji. Przemierzając ulice i skwery, zaglądając do muzeów i świątyń, przystając przy tablicach i pomnikach, każdy może poznać niezwykłe historie, legendy i anegdoty związane z dziejami naszej stolicy.
W 2019 roku do aplikacji Tup Tup po Warszawie dołączona została nakładka Warszawa Wielokulturowa. Uwzględnia ona ponad 30 miejsc nawiązujących do historii polskich Żydów, Ukraińców, Włochów i Francuzów, i przypominających ważne punkty na mapie Warszawy dla muzułmanów, żydów czy prawosławnych.
Wielokulturowa Praga - Tup Tup po Warszawie
-1-
CERKIEW

Żółty budynek, który znajduje się przed Waszymi głowami, to cerkiew prawosławna, czyli świątynia do której przychodzą pomodlić się wyznawcy prawosławia. No właśnie… czy słyszeliście kiedyś o prawosławiu?
Religia prawosławna nazywana jest religią wschodu. To osoby ze wschodu – przede wszystkim z Rosji – przywieźli do Polski tą religię. Prawosławie jest odłamem religii chrześcijańskiej. Dawno, dawno temu osoby wierzące w Jezusa Chrystusa podzieliły się na kilka grup. Obecnie mamy między innymi katolików, prawosławnych i protestantów. Religie te różnią się wieloma szczegółami, o których kiedyś na pewno się dowiecie.
Mimo że cerkiew przed Wami nie przypomina bajkowego domu, musicie wiedzieć, że zazwyczaj cerkwie wyglądają jak z baśni! Na przykład w rosyjskiej Moskwie dachy przypominają kolorowe lizaki. W większości miejsc cerkwie są zakończone pięknymi kopułami. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć innych cerkwi, koniecznie udajcie się na taki spacer.
-2-
Przed Wami najpiękniejsza warszawska cerkiew – Cerkiew Marii Magdaleny. Jak już wiecie, cerkwie zwieńczone są zawsze prawosławnym krzyżem – z dodatkową jedną lub dwoma poprzecznymi belkami. Popatrzcie na górę, ile widzicie krzyży: 3 czy 5? Jeśli staniecie wystarczająco daleko od cerkwi, na pewno ujrzycie aż pięć kopuł (przypominających cebule), a każda z nich zakończona jest krzyżem. Cerkiew Marii Magdaleny nawiązuje do tak zwanej tradycji bizantyjskiej z planem cerkwi w kształcie krzyża greckiego i pięcioma kopułami.
Cerkiew powstała 150 lat temu. Polski nie było wtedy na mapie świata. Na terenie obecnej Pragi mieszkali zarówno rodowici Polacy, jak i Rosjanie, którzy przybywali do Warszawy z dalekiej Rosji. Jeden z twórców cerkwi – generał Rożnow – stwierdził, że w miejscu gdzie mieszka tyle Rosjan, powinna powstać prawosławna cerkiew. Niemal wszyscy Rosjanie są bowiem wyznania prawosławnego. Cerkiew powstała naprzeciwko Dworca Petersburskiego. Gdy Rosjanie wychodzili z pociągu i stawali na peronach, niemal od razu mogli zobaczyć piękną, dominującą nad pozostałymi budynkami cerkiew.
Jeśli tylko macie czas i cerkiew jest otwarta, wejdźcie proszę do środka. Warto, ponieważ wnętrze świątyni zachowało swój dawny wygląd.
CERKIEW MARII MAGDALENY

-3-
OŁTARZ W CERKWII MARII MAGDALENY

Mamy nadzieję, że uda się Wam wejść do środka cerkwi. Zobaczycie tam pozłacane ołtarze, w tym główny – z tak zwanym ikonostasem. Ołtarz jest bogato zdobiony, posiada aż trzy kondygnacje – jakby 3 rzędy ku górze:
– W centrum ołtarza carskiego znajdują się tak zwane carskie wrota. Dojrzycie na nich ikony przedstawiające ewangelistów i sceny zwiastowania.
– Po obu stronach wrót znajdują się duże ikony Chrystusa i Matki Boskiej.
– Na lewo od ikon Chrystusa i Maryi znajdują się wizerunki proroka Elizeusza i św. Włodzimierza, a po prawej – św. Stefana i patronki świątyni – św. Marii Magdaleny.
W drugim rzędzie, nad wrotami, widnieje ikona Ostatniej Wieczerzy. Na prawo od niej zobaczycie Boże Narodzenie i Chrzest Pański. Po lewej stronie Narodziny i Zaśnięcie Matki Boskiej.
U samej góry ikonostasu umieszczona jest ikona Trójcy Świętej. Jeśli dobrze się przypatrzycie, to zobaczycie, że po jej bokach znajdują się ikony Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia Pańskiego. Ikony te malowane były przez Bazylego Wasiliewa. On też wykonał fresk w prezbiterium, przedstawiający Ostatnią Wieczerzę oraz Boga Ojca.
Trzy piękne kopuły, które zdobią dach tego miejsca, są bardzo charakterystyczne dla świątyń prawosławnych. To właśnie tu odbywają się najważniejsze wydarzenia związane z religią prawosławną w Warszawie.
-4-
Przed Wami jeden z najpiękniejszych zabytków związanych z wiarą katolicką – katedra św. Floriana.
Widzicie te czerwone cegły, dwie wysokie wieże z przodu kościoła i schodkowe szczyty? Aż chce się spróbować wspinać! Mówi się, że taki styl to styl wiślano-bałtycki, typowy dla Polski.
Ach właśnie! Dlaczego mówi się, że jest to katedra św. Floriana, a nie kościół św. Floriana? Przecież widać, że to kościół katolicki – na górze jest krzyż, w środku obrazy świętych, piękna nawa, no i ławki dla osób modlących się. Już spieszę z odpowiedzią!
Jeśli jakiś kościół nazywamy katedrą, to znaczy, że jest to najważniejszy kościół na danym obszarze – w danej diecezji.
Księża katoliccy, żeby łatwiej mogli zarządzać wieloma rzeczami, tworzą struktury. Tak jak w klasach są przewodniczący klasy, a oni wybierają przewodniczącego szkoły, który podejmuje jakieś decyzje w imieniu dzieci, tak proboszczowie parafii wybierają dziekana, a dziekani wybierają biskupa diecezji. W katedrze znajduje się tron biskupi. Możecie wejść i sami sprawdzić.
KATEDRA ŚW. FLORIANA

Warszawa Wielokulturowa - Dodatkowe Materiały
Powyższy post jest elementem projektu „Warszawa Wielokulturowa”. W ramach projektu powstały trzy trasy dotyczące Wielokulturowej Warszawy (Wielokulturowa Praga, Centrum, Śródmieście).
Zachęcamy do pobrania aplikacji mobilnej Tup Tup po Warszawie.
Chcąc poznać więcej inspiracji na temat Wielokulturowej Warszawy, wystarczy napisać do nas. Każdy chętny nauczyciel, może otrzymać publikację „Tup Tup po Wielokulturowej Warszawie” z 10 zadaniami odnoszącymi się do mniejszości narodowych oraz religijnych zamieszkujących naszą stolicę. Wystarczy do nas napisać: tuptuptup@culturelab.pl
Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawa

