Spacerując po Mokotowie dotrzecie do pomnika Tarasa Szewczenki. Taras Szewczenko jest dla Ukraińców symbolem walki o wolność. Szewczenko żył krótko, bo tylko 47 lat. W dodatku większość czasu spędził w niewoli jako chłop pańszczyźniany lub w carskim więzieniu. Mimo to jego odwaga, nieustępliwość, walka o to, w co się wierzy, są inspiracją dla wielu Ukraińców.
Szewczenko jako jeden z pierwszych pisarzy zaczął tworzyć poezję w języku ukraińskim. Gdy śpiewanie hymnu Ukrainy było zakazane, Ukraińcy odśpiewywali jego wiersz „Rewe ta stohne Dnipr szyrokyj”. Do tej pory, gdy brzmią słowa tego utworu, Ukraińcy stają na baczność.
Niewiele osób w Polsce wie, że Szewczenko ostatnimi laty stał się symbolem ukraińskiej popkultury. Nazwisko Szewczenko odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Artyści tworzą obrazy, grafiki i rzeźby z jego podobizną. Jego wizerunek nie jest pompatyczny. Czasy pokazywania Szewczenki jako statecznego mężczyzny w bieli i czerni dawno minęły. Dziś przypomina „hipstera”. Szewczenko jako super-bohater, budda, mężczyzna robiący selfie, młodzieniec na koszulce, jest normą. Do tekstów Szewczenki pisane są piosenki (np. „The Nighty Dnieper”), w Charkowie powstał mural z jego wizerunkiem, jego portret malowany jest we wszystkich szkołach.
ZADANIE: Stwórz współczesny wizerunek Szewczenki. Każda forma artystyczna: kolaż, wycinanka lub zwykła kolorowanka jest dozwolona.
Warszawa Wielokulturowa
Powyższy post jest elementem projektu „Warszawa Wielokulturowa”. W ramach projektu powstały trzy trasy dotyczące Wielokulturowej Warszawy (Wielokulturowa Praga, Centrum, Śródmieście).
Zachęcamy do pobrania aplikacji mobilnej Tup Tup po Warszawie.
Chcąc poznać więcej inspiracji na temat Wielokulturowej Warszawy, wystarczy napisać do nas. Każdy chętny nauczyciel, może otrzymać publikację „Tup Tup po Wielokulturowej Warszawie” z 10 zadaniami odnoszącymi się do mniejszości narodowych oraz religijnych zamieszkujących naszą stolicę.
Projekt współfinansowany przez Miasto st. Warszawa