Teatr Komedia na warszawskim Żoliborzu to miejsce powstałe w 1957 roku przy ulicy Sierpeckiej 7. Wnętrze teatru ma świetną akustykę i widoczność, gdyż w środku stworzono układ amfiteatralny. Na deskach Teatru Komedia wystawiane były znakomite sztuki teatralne (komedie klasyczne), sztuki dla dzieci, jak też komedie muzyczne i śpiewogry. W ramach występów wokalnych czasem można było usłyszeć najpiękniejsze piosenki o Warszawie. Zachęcamy dzieci do poznania 2 wybranych przez nas piosenek, które powstały na początku XX wieku.
Ze względu na dużą liczbę niecenzuralnych słów nie uwzględniliśmy tu piosenek w gwarze warszawskiej wykonywanych przez Orkiestrę z Chmielnej oraz Stanisława Grzesiuka, takich jak “Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka”.
MATERIAŁY
- teksty piosenek o Warszawie do pobrania po lewej stronie;
- piosenka “Warszawa da się lubić” w wykonaniu wybitnego polskiego aktora – Adolfa Dymszy do pobrania po lewej stronie;
- “Piosenka o mojej Warszawie” w wykonaniu Mieczysława Fogga do pobrania po lewej stronie.
Krok 1
Porozmawiaj z dziećmi o Warszawie. Spytaj, czy dzieci wiedzą, jak nazywa się miasto, w którym mieszkają. Jaki jest warszawski krajobraz: czy w Warszawie występują góry, pustynie, jeziora, morze, rzeka? Czy dzieci wiedzą, jak nazywa się rzeka przepływająca przez Warszawę? Czy widziały ją? Były na plaży po stronie praskiej, na bulwarach wiślanych, przechodziły przez most, a może widziały rzekę z samochodu lub autobusu? W Warszawie jest wiele niezwykłych miejsc. Jakie miejsca lubią zwiedzać najbardziej? Które place zabaw, parki, skwery, jakie zabytki, pałace? Gdzie są najpyszniejsze lody, a gdzie pączki? Czy widziały jakieś duże, wysokie pomniki? Gdy dzieci podzielą się swoimi przeżyciami i emocjami, powiedz, że chcesz, aby posłuchały teraz dwóch piosenek. Pierwsza piosenka powstała niemal 100 lat temu. Utwór pod tytułem “Warszawa da się lubić” wykona znany, polski aktor kabaretowy i filmowy – Adolf Dymsza. Babcie i prababcie mieszkające w Warszawie w trakcie i tuż po drugiej wojnie światowej z pewnością znały Pana Dymszę. Grywał on zarówno w Teatrze Komedia, jak i w Teatrze Polskim czy Narodowym. Utwór “Warszawa da się lubić” jest najbardziej znany właśnie w jego wykonaniu. Niech dzieci wsłuchają się w tekst i spróbuj zapamiętać, co Pan Dymsza śpiewał o Warszawie. Za co Warszawa dała się lubić niemal 100 lat temu? Dla ułatwienia po wysłuchaniu piosenki przeczytaj jej fragment z załącznika do pobrania powyżej.
Krok 2
Jeśli to będzie możliwe, poproś, aby dzieci posłuchały jeszcze jednego utworu – “Piosenka o mojej Warszawie”. “Piosenka o mojej Warszawie” powstała pod koniec II wojny światowej. Ponoć śpiewali ją Polacy w ostatnich dniach wojny, już na gruzach Warszawy (zbombardowanej i zniszczonej w trakcie wojny niemal doszczętnie). Piosenkę, tuż po II wojnie światowej, śpiewał znany polski piosenkarz – Mieczysław Fogg. Jak donoszą kroniki: “Powszechnie płakano słuchając tego utworu w wykonaniu Mieczysława Fogga. Nestor naszych piosenkarzy opowiadał, że nigdy w życiu nie miał w swoim repertuarze tak wzruszającego utworu.” Po zakończeniu zajęć zachęcamy do stworzenia pracy plastycznej na temat Warszawy. Niech dzieci namalują, za co najbardziej lubią swoją stolicę.

Post powstał w ramach projektu „Dzieci poznają swoją dzielnicę” finansowanego ze środków m.st. Warszawy.