Plastyka, Zmiany klimatyczne

Malowanie: pierwszy śnieg

Nie wiem, jak w Waszych okolicach, ale w Warszawie w ubiegłym tygodniu spadł pierwszy śnieg. Jest to miła odmiana w szaro-szarej stolicy, tym bardziej, że powoli zaczynamy myśleć o świętach i prezentach dla rodziny i przyjaciół. W tym tygodniu Monika przygotowała dla Was bajkę na temat zmian klimatycznych, a ponieważ trójka naszych bohaterów wybrała się właśnie do Grenlandii, gdzie zima jest prawdziwa, śnieżna i mroźna, pomyślałam, że zaproponuję Wam i Waszym dzieciakom, aby ostatecznie pogrążyć się w zimowych nastrojach, by namalowały własną zimę. Ażeby zadanie to było dodatkowo ekscytujące, użyjemy nietypowego materiału do malowania – pianki do golenia. Zaskoczeni? Cóż też byłam, kiedy spróbowałam po raz pierwszy!!!

pierwszy śnieg materiały

MATERIAŁY

  • klej szkolny
  • barwniki w proszku lub płynie
  • pianka do golenia
  • papier
  • papier grubszy (może być kolorowy)
  • miseczki do przygotowania farby
  • pędzle (najlepiej, choć niekoniecznie – do każdego koloru osobny)

Krok 1

Przygotowujemy farby. Mieszamy w proporcji 1:1 klej i piankę do golenia. Mieszanka powinna pozostać dość puszysta, ale też zamienić się w trochę ciągnącą się, lśniącą strukturę. Dodajemy barwnik, mieszamy do uzyskania jednolitego koloru. Powtarzamy czynność z każdym poszczególnym kolorem.

Krok 2

Zabieramy się do malowania. Pędzlem nabieramy możliwie dużo farby i ostrożnie nakładamy ją na papier, tworząc podstawową fakturę naszej pracy. Na przykład malując drzewo, możemy spróbować przekazać fakturę kory. Pamiętajcie tylko, żeby muśnięcia pędzlem były delikatne, nie wcierajcie farby w papier, nakładajcie ją delikatnie, dążąc do nałożenia możliwie grubej warstwy.

Krok 3

Zostawiamy pracę do wyschnięcia. W zależności od grubości warstwy, praca może schnąć od kilku do kilkunastu godzin. I podziwiajcie oczywiście! Technika świetnie nadaje się na pokazanie puszystego śniegu, takiego jakiego winniśmy sobie życzyć podczas kilku najbliższych zimowych miesięcy.

Powiązane

Comments (1)

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.