Bajki, Zmiany klimatyczne

Magdalena Różczka – audiobook – Czas minął, trzeba działać!

Magdalena Różczka wprowadzi Was w przejmujący świat bajek Tup Tup Tup. Czas minął – trzeba działać to bajka przybliżająca dzieciom najważniejsze wyzwania klimatyczne, przed którymi obecnie stoimy. Dzięki fabule utkanej wokół Szczytu Klimatycznego w Katowicach i prawdziwemu przemówieniu Grethy Thunberg, dzieci dowiedzą się, z jakimi problemami na co dzień borykają się różne zwierzęta na świecie. Magdalena Różczka przeczyta o tym, jak kangury z Australii umierają z powodu braku wody i suszy. Przeczyta, jak tuńczyki skarżą się na brak czystych wód w oceanach i zakwaszenie. Dzieci usłyszą również, że niedźwiedź polarny, zamieszkujący najchłodniejsze tereny ziemi, cierpi z powodu topniejących lodów Arktyki.

Bajki Czas minął – trzeba działać powinno się słuchać w kontekście innych bajek. Magdalena Różczka czyta bowiem o różnorodnych wyzwaniach czekających współczesne dzieci. W pozostałych częściach książki dzieci dowiedzą się jednak, co konkretnie mogą zrobić, by zmienić swój dom czy podwórko.

Słuchając ciepłego i przejmującego głosu Magdaleny Różczki poznacie odpowiedzi na wiele pytań związanych ze zmianami klimatycznymi. Mamy nadzieję, że Magdalena Różczka zaczaruje Wasze dzieci i zachęci je do działań na rzecz środowiska.

sala konferencyjna, zwierzęta siedzą przy stołach i uważnie słuchają niedźwiedzia polarnego
Pola, Tola, Urwis i Greta przysłuchują się rozmowie
renifer stoi na trybunie i przemawia
Magdalena Róźczka

Więcej o książce

Bajka Czas minął, trzeba działać, czytana przez Magdalenę Różczkęjest jedną z sześciu edukacyjnych bajek powstałych w ramach wyjątkowej książki o przyrodzie dla dzieci – Niezwykłe przygody Toli, Urwisa i Poli. Nigdy nie jest się za młodym, by pomagać przyrodzie.  Poprzez książkę zachęcamy Was do rozpoczęcia drobnych działań na rzecz przyrody. Działań mogących odmienić Wasze podwórko, dom a czasem cały region. Każda z bajek nawiązuje do minimum jednego z siedemnastu Globalnych Celów ONZ.
Podróżując z Tolą, Polą i Urwisem na Słowację dowiecie się, jakim wyzwaniom musi stawić czoła największa słodkowodna europejska ryba – bieługa. Poznając motyla – Rusałkę dowiecie się, jak wiele owadów może zniknąć, gdy utracimy łąki pełne kwiatów i różnorodnych traw. W Czechach dowiecie się, jak ważne są drzewa, krzewy i sadzawki dla utrzymania odpowiedniej wilgotności gleb. Również tam poznacie Panią Pszczołę, która pokaże Wam, jak różnorodne miejsca zamieszkują dzikie pszczoły. Wreszcie w Polsce dowiecie się, jak poprawnie segregować śmieci oraz jak można założyć eko-patrol. Mamy nadzieję, że zainspirowani Gretą Thunberg zaczniecie uczestniczyć w ogólnoświatowym ruchu dzieci i młodzieży przeciwko zmianom klimatu.

Zachęcamy do wysłuchania pozostałych pięciu bajek, którym głosu użyczyły niezwykłe osoby:

  • Eko-patrol – Jarosław Boberek
  • W poszukiwaniu wody – Krystyna Czubówna
  • Łąkowa Orkiestra – Joanna Jabłczyńska
  • Przygoda życia – Łukasz Nowicki
  • Bzyczące zebranie – Mariusz Szczygieł

Bajka powstała w ramach projektu Kids for Eco-Action, finansowanego przez Fundusz Wyszehradzki. Partnerami projektu są Instytut Ekologii Stosowanej “Daphne” (Słowacja) oraz Lipka (Czechy).

Powiązane