Bajki, Rośliny i Zwierzęta

Łukasz Nowicki – audiobook – Przygoda życia

Łukasz Nowicki wprowadzi Was w przepiękny świat bajek Tup Tup Tup. Przygoda życia to bajka o największej słodkowodnej rybie Europy – biełudze. Bieługi jeszcze nie tak dawno temu przypływały na tarło aż do Europy Środkowej. Ta 9 metrowa ryba docierała Dunajem aż do Słowacji i cieszyła oko przyrodników. Niestety z powodu procederów kłusowniczych, jak i z powodu tam i zapór ustawionych na rzece Dunaj, bieługi niemal zniknęły z Europy. Przyrodnicy i biolodzy rozważają różne nowinki techniczne, które umożliwiłyby bieługom ponowne przedostawanie się do Europy Środkowej.

Bajka Przygoda życia opowiada przygodę pewnej bieługi, której cudem udało się przedostać przez tamę w Gabcikovie. Jakie niebezpieczeństwo czekało ją po drodze? Czy Tola, Pola i Urwis, przebywający na wakacjach nad Dunajem, zdołali pomóc młodej podróżniczce? Czy biełudze i jej przyjaciółkom uda się powrócić do swojego domu?

Słuchając ciepłego i przejmującego głosu Łukasza Nowickiego poznacie odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Mamy nadzieję, że Łukasz Nowicki zaczaruje Wasze dzieci i zachęci je do pomocy bieługom i innym rybom zamieszkującym europejskie rzeki i jeziora.

statki przepływają przez zaporę tamy
Dwa buldogi trzymają sieci i harpun, próbują wyciągnąć bieługę z wody
zwierzaki stoją w łodzi i rozmawiają z rozpłakaną bieługą
Łukasz Nowicki

Więcej o książce

Przygoda życia jest jedną z sześciu edukacyjnych bajek powstałych w ramach książki Niezwykłe przygody Toli, Urwisa i Poli. Nigdy nie jest się za młodym, by pomagać przyrodzie. Poprzez książkę zachęcamy Was do rozpoczęcia drobnych działań na rzecz przyrody. Działań mogących odmienić Wasze podwórko, dom a czasem cały region. Każda z bajek nawiązuje do minimum jednego z siedemnastu Globalnych Celów ONZ.
Podróżując z Tolą, Polą i Urwisem na Słowację dowiecie się, jakim wyzwaniom musi stawić czoła największa słodkowodna europejska ryba – bieługa. Poznając motyla – Rusałkę, dowiecie się, jak wiele owadów może zniknąć gdy, utracimy łąki pełne kwiatów i różnorodnych traw. W Czechach dowiecie się, jak ważne są drzewa, krzewy i sadzawki dla utrzymania odpowiedniej wilgotności gleb. Również tam poznacie Panią Pszczołę, która pokaże Wam, jak różnorodne miejsca zamieszkują dzikie pszczoły. Wreszcie w Polsce dowiecie się, jak poprawnie segregować śmieci oraz jak można założyć eko-patrol. Mamy nadzieję, że zainspirowani Gretą Thunberg zaczniecie uczestniczyć w ogólnoświatowym ruchu dzieci i młodzieży przeciwko zmianom klimatu.

Zachęcamy do wysłuchania pozostałych pięciu bajek, którym głosu użyczyły niezwykłe osoby:

  • Eko-patrol – Jarosław Boberek
  • W poszukiwaniu wody – Krystyna Czubówna
  • Łąkowa Orkiestra – Joanna Jabłczyńska
  • Czas minął – trzeba działać – Magdalena Różczka
  • Bzyczące zebranie – Mariusz Szczygieł

Bajka powstała w ramach projektu Kids for Eco-Action, finansowanego przez Fundusz Wyszehradzki. Partnerami projektu są Instytut Ekologii Stosowanej “Daphne” (Słowacja) oraz Lipka (Czechy).

Powiązane

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.