Bajki, Rośliny i Zwierzęta

Łukasz Nowicki – audiobook – Przygoda życia

Łukasz Nowicki wprowadzi Was w przepiękny świat bajek Tup Tup Tup. Przygoda życia to bajka o największej słodkowodnej rybie Europy – biełudze. Bieługi jeszcze nie tak dawno temu przypływały na tarło aż do Europy Środkowej. Ta 9 metrowa ryba docierała Dunajem aż do Słowacji i cieszyła oko przyrodników. Niestety z powodu procederów kłusowniczych, jak i z powodu tam i zapór ustawionych na rzece Dunaj, bieługi niemal zniknęły z Europy. Przyrodnicy i biolodzy rozważają różne nowinki techniczne, które umożliwiłyby bieługom ponowne przedostawanie się do Europy Środkowej.

Bajka Przygoda życia opowiada przygodę pewnej bieługi, której cudem udało się przedostać przez tamę w Gabcikovie. Jakie niebezpieczeństwo czekało ją po drodze? Czy Tola, Pola i Urwis, przebywający na wakacjach nad Dunajem, zdołali pomóc młodej podróżniczce? Czy biełudze i jej przyjaciółkom uda się powrócić do swojego domu?

Słuchając ciepłego i przejmującego głosu Łukasza Nowickiego poznacie odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Mamy nadzieję, że Łukasz Nowicki zaczaruje Wasze dzieci i zachęci je do pomocy bieługom i innym rybom zamieszkującym europejskie rzeki i jeziora.

statki przepływają przez zaporę tamy
Dwa buldogi trzymają sieci i harpun, próbują wyciągnąć bieługę z wody
zwierzaki stoją w łodzi i rozmawiają z rozpłakaną bieługą
Łukasz Nowicki

Więcej o książce

Przygoda życia jest jedną z sześciu edukacyjnych bajek powstałych w ramach książki Niezwykłe przygody Toli, Urwisa i Poli. Nigdy nie jest się za młodym, by pomagać przyrodzie. Poprzez książkę zachęcamy Was do rozpoczęcia drobnych działań na rzecz przyrody. Działań mogących odmienić Wasze podwórko, dom a czasem cały region. Każda z bajek nawiązuje do minimum jednego z siedemnastu Globalnych Celów ONZ.
Podróżując z Tolą, Polą i Urwisem na Słowację dowiecie się, jakim wyzwaniom musi stawić czoła największa słodkowodna europejska ryba – bieługa. Poznając motyla – Rusałkę, dowiecie się, jak wiele owadów może zniknąć gdy, utracimy łąki pełne kwiatów i różnorodnych traw. W Czechach dowiecie się, jak ważne są drzewa, krzewy i sadzawki dla utrzymania odpowiedniej wilgotności gleb. Również tam poznacie Panią Pszczołę, która pokaże Wam, jak różnorodne miejsca zamieszkują dzikie pszczoły. Wreszcie w Polsce dowiecie się, jak poprawnie segregować śmieci oraz jak można założyć eko-patrol. Mamy nadzieję, że zainspirowani Gretą Thunberg zaczniecie uczestniczyć w ogólnoświatowym ruchu dzieci i młodzieży przeciwko zmianom klimatu.

Zachęcamy do wysłuchania pozostałych pięciu bajek, którym głosu użyczyły niezwykłe osoby:

  • Eko-patrol – Jarosław Boberek
  • W poszukiwaniu wody – Krystyna Czubówna
  • Łąkowa Orkiestra – Joanna Jabłczyńska
  • Czas minął – trzeba działać – Magdalena Różczka
  • Bzyczące zebranie – Mariusz Szczygieł

Bajka powstała w ramach projektu Kids for Eco-Action, finansowanego przez Fundusz Wyszehradzki. Partnerami projektu są Instytut Ekologii Stosowanej “Daphne” (Słowacja) oraz Lipka (Czechy).

Powiązane