Bajki, Wiedza, Zmiany klimatyczne

Książki dla dzieci o zmianach klimatu

W dobie zmieniającego się klimatu szukamy często odpowiedzi na przeróżnych portalach internetowych. Źródła te stanowią dla nas nierzadko korzeń informacji na dany temat, a także stają się naszym „patronatem” zajęć, fundamentem scenariuszy lekcji poświęconych owym zagadnieniom. Mając na uwadze wielorakość stron internetowych, ogromną plejadę pozycji, chcielibyśmy skupić się na kilku, które wydają nam się ciekawą i rzetelną propozycją dla Państwa. Przyznajemy, że wybór był niezwykle trudny.

1

„Gdzieś Daleko. Bajka Eko” to propozycja dla dzieci w różnym wieku. Dzięki ilustracjom Anny Gensler już 4-latkowie zrozumieją przekaz Izabeli Skorupki. Niezwykle barwnie i wyraziście odzwierciedlają treść książki.
Ale skoro jesteśmy przy treści…
Warto przede wszystkim zaznaczyć formę, humor oraz przystępność języka, za sprawą którego autorka zabiera nas w królestwo Niezielencji. A skoro królestwo, to oczywiście występują król i królowa, a także księżniczka. Okazuje się, że do idealnego królestwa Niezielencji daleko. A to wszystko przez rozpieszczanie królewny, co doprowadza do ogromnych zanieczyszczeń wód, produkcji plastiku, niszczenia ziemi, podsumowując – do ruiny.
Rozwiązaniem wydaje się być znalezienie męża dla królewny, który przywróci zieleń krainie.

Zarówno historia, jak i pieśni występujące w bajce niosą za sobą ważne przesłanie, poruszają kwestię ochrony środowiska. Co więcej, pokazują problemy przyczyniające się do jego degradacji.

Oby bajka okazała się dla Was równie wciągająca!

2

„CO2. Pojazdy CO2” japońskiego autora Taro Miura, to kolejna pozycja pochylająca się nad nieco innym zagadnieniem, a mianowicie emisją dwutlenku węgla. Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-6 lat, natomiast wydaje się być równie wartościowa dla starszych.

Autor początkowo wprowadza nas w temat wypuszczania CO2 do atmosfery, by w dalszej części książki rozpędzać się wedle prędkości poszczególnych pojazdów.
Dla porównania emisji pomocny wydaje się przykład człowieka, od którego Taro Miura zaczyna swoje zestawienie. Dalej wsiadamy na motocykl, przesiadamy nawet na bryczkę i na większe pojazdy.

Wielość przykładów służy uświadomieniu skali emisji i jej wpływie na środowisko naturalne. Tylko jak zrozumieć coś, czego nie widać? Z pewnością bodźcem dla wyobraźni okażą się ilustracje żywo uzupełniające zagadnienia. Polecamy nie tylko dla pasażerów i kierowców!

3

Propozycja dla nieco młodszych dzieci to pięknie zilustrowana książka autorstwa Stephane Barroux – „Rozgwiazdo, gdzie jesteś?”.

Oprócz wyzwania w postaci znalezienia tytułowej rozgwiazdy, także meduzy, błazenka, dzieci skonfrontują się z obrazami zanieczyszczonego dna oceanicznego. Mimo pozytywnego obrotu problemu, którym zajmie się bohater bajki, wieloryb, autor skłania nas do refleksji i stawia pytanie o  rolę człowieka.

Książka wydaje się być ciekawym zaczątkiem dyskusji, nawet z najmłodszymi dziećmi, o źródła zanieczyszczeń oceanów.
Polecamy!

4

Pozostając w temacie akwenów oraz pozycji dla najmłodszych, warta uwagi jest książeczka „Czyje jest morze?”, autorstwa Harolda Jimeneza Canizalesa.
Bajka skierowana jest dla dzieci w wieku 2-5 lat i faktycznie w bardzo prosty sposób pokazuje dzieciom co jest naturalnym środowiskiem morza, a co możemy określić jako śmieć, zanieczyszczenie wody.
Jest to również dobry punkt wyjścia do pogłębienia tematu środowiska, zwierząt tracących swoje naturalne siedliska, a przede wszystkim naszego wpływu na te zmiany.
Zachęcamy!

5

Ostatnia nasza propozycja to „Pszczoły” Piotra Sochy, poruszająca temat osobników, które skutki zmian klimatu odczuwają współmiernie.
Książka ta jest przeznaczona dla nieco starszych dzieci, powyżej 5 roku życia, chociaż młodsi z pewnością docenią jej graficzną wartość.

„Pszczoły” to przede wszystkim księga informacji i ciekawostek, które zostały przez autora skrzętnie wybrane. Zaznajamiając nas z pszczołami, które żyją na Ziemi co najmniej 100 milionów lat, uświadamia zarazem ich niezwykle istotną rolę w zapylaniu roślin.

Co więcej, dzięki książce poznajemy rośliny miododajne, poznajemy sposoby zbierania miodu na różnych szerokościach geograficznych, np. w Etiopii. Możemy także zobaczyć zestawienie uli, poznać tajniki pracy pszczelarza, również jego poprzednika, czyli bartnika.

To tylko kilka zagadnień, które – mamy nadzieję – pokazują skalę książki i jej wartość.
Rekomendujemy!

Projekt finansowany przez Fundację Europejskie Centrum Klimatu i Środowiska ECCE.

Powiązane