Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Poszukajmy pożywienia razem z pszczołami

Czy dzieci wiedzą jak pszczoły szukają pożywienia oraz czemu wybierają konkretny rodzaj kwiatów? Stwórzcie wspólnie piękne kwiaty i pokażcie im jak wyglądanie zbieranie pożywienia przez pszczoły samotnice 🙂

Kim są pszczoły samotnice? Przypominamy 😀 KLIK

DBU Glowne Zdjecia 18

MATERIAŁY

  • biały papier
  • nożyczki
  • farby
  • miseczki do mieszania kolorów

W opcji 1: kilka deseczek wielkości 10×10 cm (można użyć kartonu), mocny sznurek, klej, ołówek

W opcji 2: rolki po papierze toaletowym

 

Przygotowanie do zabawy

„Poszukiwania pożywienia” zacznijmy od stworzenia kwiatów, tak aby każde dziecko miało co najmniej trzy.

Jak wykonać kwiaty?

Macie dwie opcje:

  • Opcja 1: Dzieci przygotowują kwiatowe stemple. W tym celu wykorzystują deseczki (wielkości ok. 10×10 cm). Ołówkiem rysują na nich kwiaty – dzwonki, mlecze, złocienie, cykorię. Następnie przyklejają sznurek wzdłuż konturów płatków. Tak przygotowane stempelki można zanurzyć w farbie i odbić je na papierze. Po wyschnięciu kwiaty należy wyciąć.
  • Opcja 2: Dzieci nacinają jeden koniec rolki po papierze toaletowym na kilka centymetrów. Wyginają powstałe „zęby” na zewnątrz rolki. Takie stemple można zanurzyć w farbie i odbić na papierze. Po wyschnięciu kwiaty należy wyciąć.

 

Kwiaty gotowe? Zaproście zatem wszystkie dzieci do zabawy w pszczoły szukające pożywienia – czyli naszych kwiatów.

Runda 1

Rozłóżcie kwiaty na miejscu, na którym będzie prowadzona zabawa. Po sygnale (dzwonek, gwizdek) przybiegają dzieci (pszczoły) i szukają kwiatów, które następnie muszą pojedynczo zanieść do gniazda – do Was.

Po kolei wymieńcie kolory kwiatów, które dzieci muszą znaleźć. Na przykład: „Kwitną mlecze, przynieście mi żółte kwiaty.” Gdy dzieci znajdą wszystkie kwiaty w tym kolorze, wymieniajcie dalej: „Kwitną dzwonki i cykorie, przynieście mi niebieskie kwiaty.

Zabawa trwa, aż dzieci zbiorą wszystkie kwiaty.

Runda 2

Przed rozpoczęciem kolejnej rundy, oznajmijcie dzieciom, że łąka została skoszona i teraz rośnie na niej mniej kwiatów. Następnie, w tej rundzie, rozłóżcie tylko połowę kwiatów (pożywienia). Zasady ich zbierania są takie same, jak w rundzie 1.

Runda 3

Przed rozpoczęciem kolejnej rundy poinformujcie dzieci, że łąka została ponownie skoszona. Tym razem kwiatów jest jeszcze mniej. Teraz dzieci mogą zbierać kwiaty dowolnego koloru (jeśli dopisze im szczęście i znajdą kwiaty), ale nadal zanoszą je do gniazda pojedynczo.

Runda 4

Rozłóżcie jeszcze mniej kwiatów. Tym razem pszczoły naprawdę będą się musiały postarać, by je znaleźć. W dodatku w tej rundzie goni je kos. Kto zostanie złapany, leci do domu (do Was), by wyzdrowieć. Po wyleczeniu (zrobieniu 3 przysiadów) pszczoła może wrócić do szukania pożywienia.

 

Obserwacje i wnioski

Chelostoma florisomne (nożycówka jaskrzanka) przygotowuje zapas pożywienia dla larw z pyłku i nektaru tylko jednego rodzaju kwiatów – jaskrów. Dlatego skoszenie od razu całej łąki, na której rosną jaskry może być dla niej niebezpieczne.

Chelostoma campanularum (nożycówka żółtobrzucha) żywi się tylko nektarem dzwonków. Dorosłe osobniki mogą zbierać pyłek z roślin różnego gatunku, ale larwy potrzebują nektaru i pyłku dzwonków.

Wymienione pszczoły nie są jedynymi, których dieta związana jest z konkretnym rodzajem kwiatów. W języku angielskim rodzaj kwiatów, którym żywi się dana pszczoła, często występuje w nazwie jej gatunku.

Zobacz więcej