Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Zbudujmy razem hotel dla pszczół

Poznaliśmy już różne gatunki pszczół – KLIK, dowiedzieliśmy się jak się rozwijają – KLIK, a nawet budowaliśmy wspólnie ich gniazda – KLIK 🙂

Na zakończenie przygody z pszczołami samotnicami, stwórzmy wspólnie hotel dla pszczół i pokażmy dzieciom jak możemy im pomóc.

MATERIAŁY

 • puszka (po kukurydzy, groszku, mleku skondensowanym, ok. 400 ml)
  juta lub podobny materiał
 • trzcina, suche łodygi rdestu, puste łodygi bzu, sekator
  klej
  gips
  woda
  sznurek i nożyczki

Przygotowanie do zabawy

Jak udało się Wam zebrać już wszystkie potrzebne materiały na nasz hotel dla pszczół, czas przejść do jego stworzenia.

Zacznijcie od samej puszki – należy nakryć ją materiałem. Później, potnijcie trzcinę/łodygi na kawałki, tak, aby miały tą samą długość co wysokość puszki.

Zmieszajcie odrobinę gipsu z klejem i użyjcie go do przyklejenia kawałków trzciny/łodyg do dna puszki, od środka.

Tak powstały prosty hotel dla pszczół można zawiesić w dogodnym miejscu, np. na płocie lub altanie, na wysokości około metra. Większość pszczół lubi światło i ciepło, dlatego hotel powinien zostać umiejscowiony tak, by przez większość dnia znajdował się w słońcu. Lepiej skierować wejście do hotelu na wschód, niż na zachód, ponieważ pszczoły wykazują większą aktywność rano. Zdjęcia hotelu, który należy przygotować, oraz innych, podobnych konstrukcji znajdziecie tu: KLIK.

Niech każdy artysta weźmie stworzony przez siebie hotel dla pszczół i powiesi go w pobliżu. Będzie miał możliwość obserwacji jak już pojawi się w nim jakiś mieszkaniec 🙂

Obserwacje i wnioski

Przyroda potrzebuje bioróżnorodności. Dajmy jej więc kwieciste trawniki, sadźmy drzewa owocowe i bujne krzaki, aranżujmy skalniaki z pachnącymi roślinami i sadzawkami. Takie środowisko może być doskonałym schronieniem dla wielu gatunków owadów i bezkręgowców, a także miejscem gniazdowania pszczół i innych błonkoskrzydłych.

Kawałek „dzikiego” ogrodu, który nie jest regularnie koszony, może służyć jako kryjówka dla owadów i bezkręgowców. Jest to miejsce, którym celowo się nie zajmujemy – zostawiamy je do dyspozycji natury.

Wiele gatunków pszczół i innych błonkoskrzydłych znajduje schronienie w stosach drewna, drewnianych ogrodzeniach lub kopcach piasku i gliny. Trzcinowe maty na płotach, trzcinowe dachy lub ozdobne kawałki łodyg bambusa są doskonałym miejscem na założenie gniazda.

Powiązane

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.