Rośliny i Zwierzęta, Zabawy

Zbudujmy razem hotel dla pszczół

Poznaliśmy już różne gatunki pszczół – KLIK, dowiedzieliśmy się jak się rozwijają – KLIK, a nawet budowaliśmy wspólnie ich gniazda – KLIK 🙂

Na zakończenie przygody z pszczołami samotnicami, stwórzmy wspólnie hotel dla pszczół i pokażmy dzieciom jak możemy im pomóc.

MATERIAŁY

  • puszka (po kukurydzy, groszku, mleku skondensowanym, ok. 400 ml)
    juta lub podobny materiał
  • trzcina, suche łodygi rdestu, puste łodygi bzu, sekator
    klej
    gips
    woda
    sznurek i nożyczki

Przygotowanie do zabawy

Jak udało się Wam zebrać już wszystkie potrzebne materiały na nasz hotel dla pszczół, czas przejść do jego stworzenia.

Zacznijcie od samej puszki – należy nakryć ją materiałem. Później, potnijcie trzcinę/łodygi na kawałki, tak, aby miały tą samą długość co wysokość puszki.

Zmieszajcie odrobinę gipsu z klejem i użyjcie go do przyklejenia kawałków trzciny/łodyg do dna puszki, od środka.

Tak powstały prosty hotel dla pszczół można zawiesić w dogodnym miejscu, np. na płocie lub altanie, na wysokości około metra. Większość pszczół lubi światło i ciepło, dlatego hotel powinien zostać umiejscowiony tak, by przez większość dnia znajdował się w słońcu. Lepiej skierować wejście do hotelu na wschód, niż na zachód, ponieważ pszczoły wykazują większą aktywność rano. Zdjęcia hotelu, który należy przygotować, oraz innych, podobnych konstrukcji znajdziecie tu: KLIK.

Niech każdy artysta weźmie stworzony przez siebie hotel dla pszczół i powiesi go w pobliżu. Będzie miał możliwość obserwacji jak już pojawi się w nim jakiś mieszkaniec 🙂

Obserwacje i wnioski

Przyroda potrzebuje bioróżnorodności. Dajmy jej więc kwieciste trawniki, sadźmy drzewa owocowe i bujne krzaki, aranżujmy skalniaki z pachnącymi roślinami i sadzawkami. Takie środowisko może być doskonałym schronieniem dla wielu gatunków owadów i bezkręgowców, a także miejscem gniazdowania pszczół i innych błonkoskrzydłych.

Kawałek „dzikiego” ogrodu, który nie jest regularnie koszony, może służyć jako kryjówka dla owadów i bezkręgowców. Jest to miejsce, którym celowo się nie zajmujemy – zostawiamy je do dyspozycji natury.

Wiele gatunków pszczół i innych błonkoskrzydłych znajduje schronienie w stosach drewna, drewnianych ogrodzeniach lub kopcach piasku i gliny. Trzcinowe maty na płotach, trzcinowe dachy lub ozdobne kawałki łodyg bambusa są doskonałym miejscem na założenie gniazda.

Powiązane

Dodaj komentarz