Eksperyment, Zmiany klimatyczne

Działanie gazów cieplarnianych – eksperyment

Gazy cieplarniane działają jak „koc termiczny” wokół naszej planety. Słońce emituje promieniowanie elektromagnetyczne, w tym promieniowanie słoneczne, które dociera do powierzchni Ziemi. W wyniku tego procesu, powierzchnia naszej planety ogrzewa się. Następnie powierzchnia Ziemi emituje to ciepło w formie promieniowania podczerwonego.

Gazy cieplarniane, obecne w atmosferze, absorbują część tego promieniowania podczerwonego a następnie emitują  go w różnych kierunkach, w tym z powrotem w stronę powierzchni Ziemi. W efekcie cieplarnianym ciepło jest częściowo „zatrzymywane” w atmosferze, co powoduje wzrost temperatury na powierzchni ziemi. To zjawisko jest naturalnym procesem i sprawia, że nasza planeta jest wystarczająco ciepła, aby utrzymywać życie. Problem polega na tym, że działalność człowieka, taka jak spalanie paliw kopalnych, przemysł i rolnictwo, prowadzi do nadmiernego uwalniania gazów cieplarnianych, szczególnie CO2, do atmosfery. To zwiększa efekt cieplarniany, co skutkuje globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi. Wzrost temperatury może prowadzić do bardziej ekstremalnych zjawisk pogodowych, podnoszenia poziomu mórz i innych problemów związanych ze zmianami klimatycznymi.

Dlatego kontrolowanie emisji gazów cieplarnianych stało się kluczowym wyzwaniem w dziedzinie ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi.

Proponujemy przeprowadzić z dziećmi eksperyment, który pokazuje jak działa nadmierna ilość CO2 w powietrzu. 

Cel

  • Zapoznanie dzieci z pojęciem gazów cieplarnianych oraz ich działaniem

 

Czas: 30 minut

MATERIAŁY

  • 2 duże słoiki z zakrętką
  • 2 termometry zewnętrzne
  • soda oczyszczona
  • ocet
  • źródło ciepła

Przebieg eksperymentu

Na początku należy przygotować dwa szklane słoiki. Do jednego ze słoików wkładamy niedużą ilość sody oczyszczone (2-3 łyżeczki)j. Słoiki powinny być takie same pod względem wielkości oraz powinny mieć nakrętki. W obu słoikach umieszczamy termometry.

Do słoika z sodą dodajemy niedużą ilość octu. W tym momencie możemy zaobserwować reakcję chemiczną, ponieważ soda i ocet będą się mieszać i wydzielać gaz w postaci dwutlenku węgla (CO2). Musimy szybko zakręcić nakrętkę, żeby dwutlenek węgla się nie ulotnił. Drugi słoik również zakręcamy. 

Następnie umieszczamy oba słoiki pod lampą grzewczą lub innym źródłem ciepła (na przykład wystawiamy na słońce). Należy upewnić się, że słoiki są wystawione na równą ilość światła i ciepła.

Obserwacje: Po pewnym czasie zaczniemy zauważać różnice w temperaturze między słoikami. Słoik z CO2 wywołanym reakcją sody i octu będzie miał wyższą temperaturę wskazywaną przez termometr. Podobnie się dzieje z naszą planetą, kiedy mam do czynienia z nadmierną ilością gazów cieplarnianych

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej