Naukowcy uważają, że stopniowe zmiany klimatu mogą prowadzić do osiągania punktów krytycznych, kiedy nie da się już zahamować zmian, m.in. podwyższenia globalnej temperatury o 2°C. Klimatolodzy przewidują, że ocieplenie klimatu w ciągu kilkudziesięciu lat może spowodować w Polsce zmianę sekwencji pór roku – z obecnych czterech pór roku do wyodrębnienia dwóch dominujących okresów: chłodnej pory deszczowej i ciepłej suchej.
Niestety zmianom ulegnie każdy zakątek naszej planety. Obejrzyjcie wraz z dziećmi krótki film Adama Wajraka o Puszczy Białowieskiej i o zmianach, jakie w niej następują. Poproście, aby dzieci uważnie wysłuchały opowieści dziennikarza, a na koniec wyliczyły zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt i roślin, o których w trakcie filmu wspominał Adam Wajrak.
Po obejrzeniu filmu czas na eksperyment, który wytłumaczy dzieciom, dlaczego nasz klimat się ociepla.

MATERIAŁY
- 2 słoiki i 1 nakrętka lub 2 pudełka i 1 pokrywka
- dwa termometry
- słoneczny dzień
Eksperyment 1
Do jednego pudełka włóżcie termometr i szczelnie go zamknijcie, do drugiego włóżcie drugi termometr, ale pudełko pozostawcie otwarte. Tak przygotowane pudełka pozostawcie na kilka godzin w nasłonecznionym miejscu. Jeśli przeprowadzacie eksperyment zimą, kiedy słonecznie dni są rzadkością, postawcie pudełka nad kaloryferem, efekt będzie podobny. Teraz otwórzcie pudełko i sprawdźcie wskazania temperatury. Porównajcie ją z temperaturą na drugim termometrze. W jakim słoiku/pudełku temperatura będzie wyższa i dlaczego? Niech dzieci spróbują zgadnąć.
Eksperyment 2
Jeśli dzieci nie będą miały pomysłów, przeprowadźcie dodatkowy eksperyment. Weźcie duży koc i zaproponujcie dzieciom, by stanęły blisko siebie, tak żeby wszystkie zmieściły się pod nim. Pozostańcie tak przez kilka minut. Po wyjściu spod koca, zapytajcie dzieci, czy było im ciepło. I kiedy im było cieplej: kiedy stały razem pod kocem, czy kiedy siedziały osobno bez przykrycia?
To zjawisko analogiczne do tego, co się dzieje z powietrzem w pudełkach. Kiedy pudełko jest zamknięte, powietrze w nim się nagrzewa, ponieważ promienie słońca potrafią przedostać się do środka, ale ciepło nie może wydostać się na zewnątrz i dlatego temperatura w nim stale rośnie. To samo dzieje się z naszą planetą. Gazy cieplarniane okrywają planetę, jak koc. Promienie słoneczne przedostają się przez tę warstwę, ale nagrzane powietrze nie może się ochłodzić, ponieważ jest cięższe od gazów cieplarnianych, więc stopniowo się nagrzewa, powodując tym samym zmianę klimatu. Dlatego tak ważne jest ograniczenie emisji / produkcji gazów cieplarnianych.