Świat i Podróże, Zabawy

5 pomysłów na AKTYWNE spędzanie czasu nad morzem

Każde dziecko ma prawo do wypoczynku!
TupTupTup uważa, że wypoczynek może być fantastycznym pretekstem do tego, by poświęcić więcej czasu na ruchowe zabawy z dzieckiem. Dlatego przedstawiamy Wam 5 pomysłów na aktywne spędzanie wolnego czasu nad morzem! Instytut Żywności i Żywienia uznał, że dzieci w Polsce zbyt mało się ruszają. Tak się przejął zdrowiem dzieci, że aktywność fizyczną wpisał w piramidę zdrowego żywienia. Nam nie pozostaje nic innego, jak tylko w okresie wakacyjnym zachęcać dzieci do jak największej aktywności fizycznej!

Niniejszym rozpoczynamy wakacyjny cykl pomysłów na temat aktywnego wypoczynku. Dzisiaj 5 pomysłów na zabawy nad morzem lub jeziorem!

5 zabaw

Czołganie

1. PADNIJ – POWSTAŃ

Zamieszczamy flagę (chustkę / apaszkę) na patyku i prosimy dzieci, aby jak najszybciej dotarły do niej. W trakcie pokonywania drogi (którą można urozmaicić*) wołamy „padnij” lub „powstań”. Dzieci na zmianę muszą pokonywać dystans na nogach lub czołgając się.

*Urozmaicenie drogi to nic innego jak stworzenie toru przeszkód. Przebiegnięcie 2 razy na około patyka wbitego w ziemię, przeskoczenie na jednej nodze małego stożka usypanego z piasku czy nalanie wody do wiadra, postawionego w drodze do „flagi”.

Rzut Kamieniem

2. RZUT DO CELU

Kubek zakopujemy w piasku. Jedynie górna część kubka wystaje ponad piasek. Dziecko otrzymuje od nas 3 kamienie. Zadaniem do wykonania jest rzucenie kamieniem do celu.

Żeby utrudnić zabawę odmierzamy odpowiednio 1, 2, 5 kroków od kubka. Gdy dziecko opanuje mniejszy dystans, zwiększamy jego odległość od kubka. Mając kartkę i długopis i włączając w to resztę rodziny sprawimy, że powstaną prawdziwe zawody zręcznościowe.

Butelka

3. RZUT DO CELU II

Zabawę zręcznościową możemy również stworzyć z wykorzystaniem pustej butelki plastikowej oraz kawałka patyka. Zasady gry pozostają takie same jak w poprzednim ćwiczeniu. Tym razem dziecko ma za zadanie trafić w zawieszoną butelkę.

siatkowka

4. SIATKÓWKA

Zabawa z piłką może odbywać się na 100 różnych sposobów: piłka nożna, zbijak, toczenie piłki patykiem, rzucanie do celu etc. Ze względu na to, że mój brat jest aktywnym siatkarzem, nie mogło u nas zabraknąć pomysłu na stworzenie siatki z patyka + szalika lub pareo.

Trzeba tylko pamiętać, żeby dobrze umocować patyk. W innym przypadku co chwila będziemy zmuszeni do poprawiania konstrukcji.

wodny wyscig

5. POLEJ-WODA

Moja ulubiona zabawa z dziećmi. Rodzic otrzymuje puste wiaderko. Ma za zadanie trzymać wiadro na głowie. Dziecko otrzymuje za to mały kubek lub foremkę do piasku. Jego zadanie to jak najszybsze napełnienie całego wiaderka z wodą.

Im dalej od brzegu morza, tym zabawa trwa dłużej. Możliwość oblania rodzica zupełnie „niechcący” sprawia, że dzieci mogą bawić się w tą grę w nieskończoność. Sprytni rodzice mogą robić zamiany i dzięki temu ugrać trochę czasu na swoją ulubioną aktywność..

Powiązane