Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Wyklejanka: jesienny las

Jesień dość szybko zawitała w nasze progi, a więc nadszedł też czas na jesienne prace plastyczne. W tym miesiącu zgłębiamy temat 15 Celu Zrównoważonego Rozwoju – Życie na lądzie, jest to świetna okazja, żeby porozmawiać z dzieckiem o lasach, wybrać się z nim na grzyby, pokazać, jak las zmienia swoje kolory. Te rozmyślania zainspirowały mnie do dzisiejszej pracy plastycznej – wyklejanki jesiennego lasu. Wyklejanka a) że ciekawa, bo trochę trójwymiarowa b) zmusza dziecka do obserwacji natury. Zadajcie dziecku kilka pomocniczych pytań: czy liście drzew żółkną w tym samym czasie? Czy wszystkie drzewa zmieniają kolory? Jakich kolorów są jesienne liście? A po tych obserwacjach zapraszamy do wykonania wyklejanki.

wyklejanka

MATERIAŁY

  • Kolorowy papier
  • Klej
  • Nożyczki
  • Ołówek
  • Linijka
  • Markery

Instrukcja

Kilka uwag:

1. Jeśli macie młodsze dziecko, ułatwcie mu pracę przygotowując odpowiednio szersze paski na liście, przyspieszy to cały proces.

2. Jeśli dziecko ma 5 lat i więcej, możecie poeksperymentować z szerokością pasków oraz ich długością – z pewnością urozmaici to waszą pracę.

3. Paski łatwiej sklejać klejem w sztyfcie, ale przyklejać je do dużej kartki – klejem w płynie.

4. Trawa może być z powodzeniem zastąpiona prostokątem w zielonym kolorze – wersja łatwiejsza. Dla starszych dzieci proponowałabym jednak ćwiczenie manualne, czyli wielokrotne nacinanie kartki, nie dochodząc do jej krawędzi.

Powiązane