Nietoperze są zwierzętami nocnymi, więc i polują niemal zawsze w nocy. Wybierając aktywność nocną, mają dostęp do wielu gatunków owadów (np. ćmy) które są również aktywne w nocy.
Jak już wiemy nietoperze korzystają z echolokacji, czyli wysyłania dźwięków i odbierania ich odbić od obiektów w otoczeniu. Polowanie w nocy daje im lepszą orientację w przestrzeni, ponieważ w ciemnościach dźwięki odbijają się od obiektów bardziej wyraźnie.
Cel:
- wykonanie pracy plastycznej, poświęconej nocnemu życiu nietoperzy
- nauczenie się nowej techniki – pracy z suchymi pastelami
Czas: 30 min.
MATERIAŁY
- czarny papier (dla jednego dziecka po 2 kartki)
- pastele
- lakier do włosów
- ołówek
- szablony nietoperzy
- nożyczki
- klej w płynie
- pędzel
Przebieg zadania
Na czarnym papierze dzieci rysują pastelami księżyc – biało-żółty dysk, a także niebo – niebiesko-granatowe koła, rozchodzące się dookoła księżyca. Zadanie to najlepiej wykonać boczną krawędzią pasteli, co pozwoli nawet mniej doświadczonym artystom narysować równe kręgi. Po zakończeniu pracy z pastelami nauczyciel pokrywa pracę lakierem dla włosów albo specjalnym sprayem do pasteli. W ten sposób utrwalamy pastele; bez tego będą szybko osypywać się z kartki.
Dzieci obrysowują szablony nietoperzy na drugiej czarnej kartce. Może to być kilka mniejszych nietoperzy, albo jeden większy, a drugi mały, a może któreś dziecko będzie chciało skoncentrować się tylko na jednym osobniku – każdy decyduje sam. Dzieci wycinają obrysowane nietoperze, zginają je na pół – wzdłuż osi symetrii. Przy pomocy pędzla nakładają klej w płynie na linię zgięcia i przyklejają nietoperze do kartki pomalowanej pastelami.

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.