Czyste powietrze, Plastyka, Zabawy

Naklejki – odznaki „Nasze trasy rowerowe”

Liczba tras rowerowych w Polsce rośnie. Można wybierać między ścieżkami wiodącymi wzdłuż rzek, jak np. Wiślana Tras Rowerowa czy biegnący wzdłuż polsko-niemieckiej granicy Szlak Odra–Nysa. Można pojechać wzdłuż wybrzeża Bałtyku lub objechać wokół Tatry. Bywają też szalone pomysły jak przejechanie Polski wzdłuż południka 17 przez pana Marcina Jakuba Korzonka. Wiele z oznakowanych tras rowerowych ma swoje logo.

Zachęcamy do samodzielnego wykonania naklejek symbolizujących każdą z przejechanych przez was tras. Przyklejając je na ramę roweru. stworzycie kronikę swojego podróżowania.

Cel: Zachęcenie dzieci do wyruszenia na trasy rowerowe.

Czas: 20 minut

01.naklejki 03.06

MATERIAŁY

  • papier biały A4
  • flamastry
  • gruba, przezroczysta taśma klejąca
  • papier do pieczenia
  • nożyczki
  • kubeczek (opcjonalnie: cyrkiel, ekierka, klocek o trójkątnej lub prostokątnej podstawie)

Przebieg zadania

1. Na białej kartce rysujemy ołówkiem kształt naklejki. Chcąc uzyskać koło, możemy się posłużyć kubeczkiem lub cyrklem. Prostokąt czy trójkąt kreślimy przy pomocy ekierki lub odrysowujemy od klocków. Wycinamy kształt.

2. W wybrany kształt wrysowujemy wymyślone logo.

3. Kładziemy logo na papierze do pieczenia i obrysowujemy z marginesem ok. 5–7 mm. Wycinamy kształt.

4. Na kształt z papieru do pieczenia przyklejamy przezroczystą taśmę klejącą. Jeśli nie uda się pokryć nią całego kształtu, łączymy ze sobą kilka pasków taśmy tak, by nieco zachodziły na siebie.

5. Na papier do pieczenia z taśmą przykładamy logo i je również pokrywamy taśmą. Obydwie warstwy połączą się.

6. Docinamy taśmę do pożądanego kształtu.

7. Naklejkę możemy przykleić na wybraną powierzchnię, np. ramę roweru, odciągając znajdującą się z tyłu warstwę papieru do pieczenia.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej