Czyste powietrze, Plastyka

Kolarski kolaż

Kolarstwo ma już ponad 150-letnią historię. Tak mocno wpisało się w dzieje ludzkości, że jest obiektem zainteresowania wielu pasjonatów, zbieraczy i muzealników. Największą popularnością cieszą się przedmioty związane z kolarstwem wyczynowym. Gromadzone są przede wszystkim części rowerów, odzież, numery startowe zawodników, zwłaszcza tych, którzy zwyciężali znane wyścigi, takie jak Tour de France lub Wyścig Pokoju. Czasem wystawy poświęcone są tylko jednej osobie, np. w Lipsku swoje muzeum ma były mistrz świata i bohater Wyścigu Pokoju Gustav-Adolf Schur.

W zabawie plastycznej możecie się zmierzyć z wykonaniem kolażu przedstawiającego wyścig. Jeśli kibicowaliście kiedyś zawodom kolarskim, pewnie pamiętacie, że odległość wpływa na widziany przez nas świat. Osoby i przedmioty znajdujące się daleko wydają się mniejsze niż te będące blisko nas. Oto sekret perspektywy. Na waszym obrazku pomogą ją zachować różnej wielkości guziki.

Cel:

– Zapoznanie dzieci z kolarstwem wyścigowym

– Zapoznanie dzieci z perspektywą

Czas: 30 minut

MATERIAŁY

  • kolaż – załącznik 4.1
  • farbki akwarelowe
  • pędzelek
  • kubeczek z wodą
  • guziki (różnej wielkości i zawsze „do pary”)
  • klej introligatorski

czarny flamaster (opcjonalnie)

Przebieg zadania

  1. Drukujemy kontury do kolażu z załącznika 4.1.
  2. Malujemy obrazek wedle tego, jak podpowiada nam wyobraźnia.
  3. Na drodze widocznej na obrazku naklejamy parami guziki tak, by symbolizowały koła roweru. Trzymamy się zasady, że mniejsze guziki umieszczamy bliżej horyzontu, a większe bliżej frontu kartki.
  4. Między guzikami wmalowujemy (lub wrysowujemy flamastrem) postać kolarza.

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Zobacz więcej