Na Ziemi żyje ogromna różnorodność gatunków komarów. Obecnie zidentyfikowano ok. 3500 gatunków, należących do rodziny komarowatych. Jest to jedna z najliczniejszych rodzin owadów na świecie. Nowe gatunki komarów są nadal odkrywane i opisywane przez naukowców, więc liczba ta może się z czasem zwiększać.
Warto podkreślić, że tylko niektóre gatunki komarów są zdolne przenosić na ludzi choroby, takie jak malaria, denga, żółta febra czy wirus Zika. Część gatunków jest po prostu uciążliwa dla ludzi, ze względu na ich preferencje pokarmowe i agresywność.
Różnorodność gatunków komarów wynika z ich adaptacji do różnych środowisk, od tropikalnych lasów deszczowych po tereny bagniste, stepowe i miejskie. Komary są rozprzestrzenione na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy, gdzie warunki nie sprzyjają ich przetrwaniu.
Jak wygląda komar, pewnie każdy wie. Proponujemy wspólnie z dziećmi wykonać pracę plastyczną, która pomoże dzieciom przyjrzeć się temu owadowi z bliska.
Cel: Zapoznanie dzieci z wyglądem komara
Czas: 30 minut
MATERIAŁY
- farby akwarelowe
- papier do akwareli
- klej
- nożyczki
- lupka z powiększonym komarem – załącznik 1.1
- czarny pisak
- zielona i niebieska kredka
Przebieg zadania
Krok 1
- Dzieci kolorują kartki farbkami – jedną w różne odcienie zielonego, inną w różne odcienie niebieskiego – i pozostawiają do wyschnięcia. Kartki w czasie malowania można przykleić do biurka taśmą malarską, co ułatwi dzieciom niewychodzenie poza kartkę, a po zdjęciu taśmy powstanie piękna biała ramka.
- Póki kartki schną, dzieci mogą wyciąć lupki z powiększonym komarem.
Krok 2 - 3
- Gdy kartki wyschną, zieloną kartkę należy pociąć na nierównomierne paski. Będą to źdźbła roślin, które rosną w wodzie. Pasemka mają być różnej długości i szerokości.
- Dzieci przyklejają zielone paski do niebieskiego tła.
- Następnie dzieci malują czarnym cienkopisem małe kropeczki/kreseczki, imitujące latające komary.
- Na koniec dzieci przyklejają lupę z powiększonym komarem. Dla lepszego efektu środek lupki można pokolorować kredkami – na niebiesko i zielono.


Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.