Wyszywanka to element tradycyjnego ukraińskiego stroju ludowego. Jest to koszula bogato zdobiona haftem, która nie jest jedynie zwykłym elementem stroju, lecz kryje za sobą bogatą symbolikę. Tradycyjna koszula była tkana ze lnu lub konopi. Haft były wykonywane pod śpiew pieśni ludowych lub modlitw, które miały nadać specjalne moce ochronne koszulom. Tradycyjnie wyszywanki przygotowywały dziewczyny, szykując swój posag. Dziewczyna z biednego domu miała około 30 koszul, z bogatego ponad 100. Każdy kolor w wyszywance ma swoje znaczenie. Czerwony – miłość do życia, radość, energię słońca. Biały symbolizował niewinność. Czarny miał różne znaczenie, od płodności ziemi, aż do smutku i śmierci. Kolor zielony jest kojarzony z pięknem, wiosną i młodością. Żółty lub złoty symbolizuje pszenicę, miód, bogactwo i radość. Elementy w tym kolorze wplecione w wyszywankę mają zapewnić dobrobyt. W trzeci czwartek maja jest obchodzony Międzynarodowy dzień wyszywanki.
Praca plastyczna
Proponujemy wykonanie z dziećmi wyszywanki papierowej przy użyciu załączonych wzorów. Potrzebne Hafty należy wyciąć i nałożyć na przygotowany wcześniej szablon koszuli. Wycinać można całe paski, albo pojedyncze elementy. Można skorzystać z gotowego szablonu z załącznika albo namalować i wyciąć koszulę samodzielnie.
MATERIAŁY
- Wzory haftów (załącznik do pobrania)
- Szablon koszuli (załącznik do pobrania)
- Klej
- Nożyczki
Wykonanie
- Krok 1 Wycinamy wzory z szablonu w dowolnej kolejności. Przygotowujemy koszulę – z szablonu lub własnego rysunku.
- Krok 2 Przyklejamy wzory na koszulę. Tradycyjnie koszula była ozdobiona z przodu wzdłuż zapięcia i na rękawach.
- Krok 3 Gotową pracę można wykorzystać jako zakładkę do książki, albo dekorację.

Post powstał we współpracy z Americares, organizacją zajmującą się ochroną zdrowia i rozwojem, która ratuje życie i poprawia zdrowie ludzi dotkniętych ubóstwem lub katastrofą.