Plastyka, Równość i tolerancja, Ukraina

Wiara dodaje skrzydeł

Wspólnie z innymi grupami z przedszkola będziemy wykonywać pracę, która powinna zawisnąć w widocznym miejscu placówki — na korytarzu lub w głównej sali.

Celem pracy jest zwrócenie uwagi wszystkich dzieci placówki, że każde z nich z osobna i wszyscy razem tworzą w przedszkolu atmosferę przyjaźni i otwartości. Wszyscy, zarówno cztero-, pięcio-, jak i siedmiolatkowie, tworzą społeczność przedszkolną i mogą dołożyć swój mały element do tego, by atmosfera w przedszkolu była przyjazna i pełna otwartości dla wszystkich dzieci. Ich czyny i gesty mogą dodać skrzydeł nie jednemu rówieśnikowi.

MATERIAŁY

  • wydrukowany szablon piórka (po jednym piórku/dziecko), (załącznik do pobrania)
  • nożyczki
  • kredki
  • taśma klejąca
  • miejsce na ścianie (na korytarzu lub w sali)

Przebieg zabawy

Mówimy dzieciom o tym, że wspólnie z innymi grupami wykonają dzieło. Po skończonej pracy wszystkie dzieci w przedszkolu będą mogły sobie wykonać przy niej zdjęcie. Dziesiątki małych piór, które za chwilę pokoloruje każde dziecko w przedszkolu, ułożone zostaną w jeden wielki pióropusz, jak u pawia. Piórka symbolizować będą różnorodne drobne gesty, które każde dziecko może wykonać dla innej osoby w przedszkolu. Każdy ma za zadanie wymyślić jedną rzecz, która mogłaby sprawić radość osobie smutnej, przygnębionej lub czującej się nielubianą. Na piórkach możemy napisać lub narysować:

  • coś, co moglibyście powiedzieć przedszkolnej koleżance lub koledze, żeby zrobiło się jej lub jemu miło,
  • co moglibyście zrobić, żeby wywołać uśmiech na buzi drugiego dziecka.

Rozdajemy dzieciom szablon pióra i prosimy, aby zostało ono wycięte (najmłodszym dzieciom możemy rozdać już wycięte szablony). Prosimy, aby każde dziecko pokolorowało lub udekorowało skrzydełko w najpiękniejszy możliwy sposób. Rysunek ma symbolizować coś, co chce się powiedzieć lub zrobić, by drugiemu dziecku było miło. Aby drugie dziecko czuło w nas wsparcie, empatię i chęć przyjaźni.

Logo Americares

Post powstał we współpracy z Americares, organizacją zajmującą się ochroną zdrowia i rozwojem, która ratuje życie i poprawia zdrowie ludzi dotkniętych ubóstwem lub katastrofą.

Powiązane