Mała szmaciana laleczka kiedyś była swego rodzaju talizmanem, który w wierzeniu Ukraińców chronił dom od nieszczęść, sprzyjał przedłużeniu rodu, obfitym zbiorom. Częściej jednak lalki były przeznaczone do zabawy. Ale były też takie, które wykorzystywano w obrzędach związanych ze świętami ludowymi. Nazwa pochodzi od ukraińskiego słowa „motaty” – motać. Do wykonania tej zabawki nie przyda nam się igła ani nożyczki. Zabawka jest wykonywana wyłącznie poprzez rozrywanie materiału i jego nawijanie oraz poprzez wiązanie supełków.

Tradycja tworzenia szmacianych lalek w Ukrainie dalej żyje. Współczesne twórczynie wykorzystują piękne materiały i ozdabiają lalki haftem ręcznym. Powstają prawdziwe arcydzieła.

My proponujemy wykonać motankę najbardziej tradycyjną metodą. Można to zrobić z materiałów dostępnych w domu, recyklingując np. stare ubrania.

MATERIAŁY

  • tkaniny bawełniane: biała lub beżowa (dla główki tułowia i rąk) i kolorowa (dla ubrania)
  • sznurek lub kolorowa włóczka
  • prezentacja Krok po kroku (załącznik do pobrania)

Przebieg zabawy

Krok 1: Formujemy głowę. W tym celu potrzebujemy przygotować pasek materiału szerokości 6 – 7 cm oraz długości ok. 80 cm. Zawijamy materiał w beczułkę. Do środka można zawinąć suszone zioła – np. miętę lub melisę.

Krok 2: Przygotowujemy kwadrat z białej albo niefarbowanej tkaniny o boku ok. 20 cm i owijamy nim wcześniej uformowaną główkę. Nawijamy nitkę, formując w ten sposób szyję. Głowa gotowa.

Krok 3: Następnie z tej samej białej tkaniny skręcamy dwie ciasne rurki. Zawiązujemy na końcach kolorową nitką po obu stronach — będzie ona imitowała ręce lalki, druga — ciało.

Krok 4: Następnie dołączamy ręce, wiążąc je na wysokości klatki piersiowej, tworząc w ten sposób krzyż. Na piersi nawijamy kolorową nitkę w formie krzyża. Jest to cecha lalki — motanki. Krzyż jest symbolem Słońca.

Krok 5: Przygotowujemy ubranie. Najpierw koszula z białego materiału — w tym celu należy rozerwać tkaninę do środka wzdłuż dłuższego boku i nałożyć ją na lalkę wyciętym tyłem. Koszulę należy zawiązać w pasie. Później zakładamy dolną spódnicę z kolorowego materiału. Na głowę lalce zakładamy chustę.

Tradycyjnie laleczka nie miała twarzy albo zamiast twarzy był krzyż, symbolizujący Słońce. Dzieci, jednak jeśli mają ochotę, mogą domalować lalce twarz mazakiem.

Post powstał we współpracy z Americares, organizacją zajmującą się ochroną zdrowia i rozwojem, która ratuje życie i poprawia zdrowie ludzi dotkniętych ubóstwem lub katastrofą.

Powiązane