Społeczeństwo obywatelskie, Zabawy

Gadu Gadu o budżecie partycypacyjnym

Specjalnie dla Was i dla Waszych dzieci przedstawiamy kilka pomysłów na to co zrobić, by w ciekawy sposób porozmawiać z dzieckiem o idei budżetu partycypacyjnego. Dzieci nie mogą oddawać swojego głosu, ale od najmłodszych lat powinny wiedzieć, że dbałość o rozwój własnej okolicy jest CIEKAWA, ANGAŻUJĄCA a do tego SUPER, FAJNA i TRENDY.
Od 14 do 30 czerwca każdy dorosły może oddawać głos w ramach budżetu partycypacyjnego w Warszawie.
Jeśli jeszcze nie głosowałeś, to obejrzyj tegoroczne projekty tutaj – Budżet Partycypacyjny. Później wraz z dzieckiem wspólnie przeczytajcie gminne propozycje, podyskutujcie co by się przydało (dodać/zmienić) w okolicy i podejmijcie decyzję, który projekt jest dla Was najciekawszy.

Może w Waszej dzielnicy ma powstać basen, ścieżka rowerowa, plac zabaw albo zostanie wsparta inicjatywa jakiegoś klubu młodzieżowego. Dajcie mu szansę zagłosować na inicjatywę, która mu się spodoba.  Niech dziecko wie, że jego głos się liczy!

Bajka o głosowaniu, zaangażowaniu i współpracy

akcja-demokracja

Już jakiś czas temu stworzyłyśmy bajkę Akcja Demokracja. Urwis, Pola i Tola podróżują do Nowego Jorku i tam wpadają w wir przygotowań do głosowania w ramach budżetu partycypacyjnego.

Czy Urwisowi uda się rozwiesić plakaty w Central Parku?
Co oznacza gra fair play?
Czy zwierzęta głosujące na inny projekt są naszymi rywalami czy przyjaciółmi?

Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się z poniższej bajki Akcja Demokracja.

Przy okazji zachęcamy, żebyście porozmawiali o tym, który projekt z Waszej gminy wydaje się dla Was najważniejszy. Urwis i Pola wspierali Skatepark. A co ciekawego dla dzieci zaproponowano w Waszej gminie?

Znajdź różnice

Przygotowaliśmy dla Was dwie pary ilustracji. Każda para różni się od siebie kilkoma szczegółami.
Jeśli wasze dziecko wysłucha bajki Akcja-Demokracja i przyjrzy się ilustracjom, to bez problemu odnajdzie szczegóły różniące poniższe dwie pary.

Pierwsza ilustracja przedstawia to, jak gromadka przyjaciół przygotowuje się do rozwiezienia ulotek i plakatów reklamujących ich projekt. Wieczorem w Central Parku odbędzie się głosowanie. Zwierzęta mają podjąć decyzję, co powstanie w miejscu starej fontanny. Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos i wybrać między skateparkiem, placem zabaw, nową fontanną i ogrodem owocowym. Pomysł, który otrzyma najwięcej głosów, wygra i zostanie zrealizowany. Przyjaciele mają nadzieję, ze dzięki ulotkom i wielu rozmowom przeprowadzonym w parku, uda im się przekonać pozostałe zwierzęta do zagłosowania na Skatepark. Znajdź 8 szczegółów różniących poniższą ilustrację.

Druga Ilustracja przedstawia ogłoszenie wyników głosowania. Dzięki zaangażowaniu przyjaciół projekt Skateparku wygrał. Czy potrafisz odnaleźć 6 szczegółów różniących te ilustracje?

Budżet1b
akcja-demokracja
Budżet2b
akcja-demokracja

Powiązane