Zanim dotrzemy do ostatniego postu z serii społeczeństwo obywatelskie, spójrzmy na temat od strony praktycznej. A mianowicie proponujemy Wam zabawę z dzieckiem w głosowanie, ale nie to banalnie proste: za – przeciw, tylko w nieco zaawansowaną jego wersję – nazwijmy go „argumentowane”. Skorzystaliśmy z pomysłu Jasona Dicemana, twórcy formularza tego typu głosowania.
A teraz nieco instrukcji:
1. Wybieramy problem, który chcielibyśmy omówić i ostatecznie podjąć decyzję. Może to być dowolny temat, zaczynając choćby od tematu menu na obiadek.
2. Omawiamy problem oraz opcje możliwych decyzji.
3. Pobieramy formularz i drukujemy w kilku egzemplarzach.
4. Spisujemy wszystkie pomysły na formularzach.
5. Oceniamy każdy pomysł, stawiając jedną kropkę w odpowiednim polu (od „absolutnie popieram” do „absolutnie nie popieram”). Możemy też dopisać komentarz, jeśli jest to potrzebne. Możemy ocenić wszystkie pomysły lub wybrane – ale każdy formularz, na którym stawiamy swoją ocenę, powinien być podpisany.
6. Liczymy głosy pod każdym pomysłem i ogłaszamy decyzję na podstawie rezultatów głosowania.
Dla tych którym pomysł się spodobał, proponujemy obejrzenie filmu z propozycją bardziej zaawansowanego narzędzia do głosowania / oceniania. Coś takiego można z łatwością zrobić z… pudełka po cukierkach czekoladowych i przezroczystej folii! 🙂