Społeczeństwo obywatelskie, Zabawy

Głosowanie dla najmłodszych

Głosowanie to dla najmłodszych proces dość abstrakcyjny. Natomiast jest on fundamentalny w demokratycznym ustroju państwa. W Stanach Zjednoczonych duży nacisk w edukacji kładzie się na przekazanie dziecku podstawowych informacji o mechanizmach funkcjonowania państwa, w tym właśnie o głosowaniu. Proponujemy Wam również zorganizowanie próby głosowania w Waszej szkole lub przedszkolu. Mogą to być np. wybory w sprawie wycieczki do muzeum.

Dzieci lubią gry w udawanie dorosłych, więc głosowanie powinno spełniać podstawowe założenia nauki przez zabawę.

materiały potrzebne do gry

MATERIAŁY

  • Lista do głosowania (do pobrania poniżej)
  • Nożyczki
  • Pudełko jako urna wyborcza
  • Ew. kabina do głosowania
  • Znaczek wyborcy (do pobrania poniżej)
  • Taśma dwustronna

Instrukcja

Do zorganizowania zabawy nie trzeba wiele. Przygotowaliśmy dla Was dwa rodzaje szablonów listy do głosowania oraz znaczka wyborcy. Na liście możecie wpisać dwie opcje, spośród których dzieci powinny wybrać jedną. Wpiszcie te opcje ręcznie lub na komputerze i wydrukujcie w tylu egzemplarzach, ile jest dzieci w grupie/klasie. Podkreślcie, że wybory zazwyczaj są anonimowe, czyli listy do głosowania nie są podpisywane. Trzeba jedynie zaznaczyć krzyżykiem opcję, która wydaje nam się najbardziej interesująca. Możecie w tym celu przygotować specjalne miejsce do głosowania (kabinka), do którego dzieci będą wchodzić po kolei i zakreślać jedną opcję. Może to być np. duże pudło po lodówce odpowiednio ozdobione lub stół, na którym stoi tekturowa przegródka. Po oddaniu głosu mały wyborca wrzuca listę do głosowania do urny wyborczej i dostaje znaczek przyszłego wyborcy (do pobrania poniżej). Znaczek możecie przykleić do piersi dziecka za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Gotowe! Na koniec liczymy wszystkie głosy i ogłaszane są wyniki głosowania.

Przed głosowaniem można przeprowadzić również kampanię wyborczą, podczas której będzie się odbywała agitacja wyborcza. Jest to nie tylko doskonałe ćwiczenie umiejętności argumentacji swoich poglądów, ale i ćwiczenie w przekonywaniu oponentów do swoich racji.

zestaw dla małego wyborcy, biało-czerwony
zestaw dla małego wyborcy w kolorze, pastelowy
polska pomoc

Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Powiązane

Ekoprzedszkolaki. Trwa projekt ekologiczny naszego partnera Bliżej Przedszkola!

Bezpieczne domy – Przyjazne miasta – Rusza Projekt

Gazeta Prawna – TupTupTup wybrany Start-upem Pozytywnego Wpływu 2020

Narysuj to, co narysowałem