Społeczeństwo obywatelskie, Zabawy

Narysuj to, co narysowałem

To kolejna gra zespołowa, która tłumaczy dzieciom m.in. skąd biorą się nieporozumienia i różnice zdań. Po zrozumieniu tego mechanizmu, dzieciom będzie łatwiej uregulować sytuacje konfliktowe w przyszłości. Zasady gry są proste, a w dodatku mogą być modyfikowane w zależności od stopnia zaawansowania grupy.

materiały niezbędne do wykonania pracy

MATERIAŁY

  • Biały papier
  • Kredki i flamastry
  • (albo) klocki

Instrukcja

prosty schematyczny rysunek domu, drzewa i słońca

Dziecko, które pełni rolę prowadzącego, wykonuje na białej kartce prosty rysunek. Jeśli jest to młodsze dziecko, możecie zaproponować mu do wykorzystania gotowy obrazek, np.  taki, jak ten po lewej stronie. Kiedy obrazek będzie gotowy, dziecko powinno wytłumaczyć wybranej części grupy/klasy to, co jest narysowane na jego obrazku, ale nie może go pokazać całej reszcie. Pozostali gracze muszą odtworzyć ten sam obrazek, polegając tylko i wyłącznie na opisie, który usłyszeli.

Starsze dzieci mogą spróbować odtworzyć obrazek już po zakończeniu wypowiedzi prowadzącego. W grupach młodszych prowadzący może dawać wskazówkę po wskazówce, a reszta grupy – wykonywać stopniowo polecenia. Taka wersja jest znacząco łatwiejsza, ponieważ dzieci nie będą musiały pamiętać całego opisu obrazku.

Dla uproszczenia zadania, zamiast odwzorowania obrazka, możemy wykorzystać układ z klocków, które dzieci będą musiały ułożyć w tej samej kolejności, co osoba prowadząca.

Po zakończeniu rysowania lub układania klocków, cała grupa może pokazać swoje gotowe prace oraz porównać je z oryginałem. Wyniki mogą być zaskakujące, ponieważ bardzo prawdopodobne będzie, że końcowe prace dzieci będą się znacznie różniły. Wskazuje to na sposób, w jaki przetwarzamy informację. Każdy człowiek na podstawie swoich poprzednich doświadczeń, ale też pewnych predyspozycji i umiejętności, zewnętrzne bodźce odbiera inaczej. Dlatego tak ważne jest wysłuchanie każdej ze stron konfliktu. Jest to jedna z podstawowych zasad państw demokratycznych, gdzie system sądownictwa bierze pod uwagę argumenty każdej ze stron, próbując rozwiązać konflikt w sposób pokojowy.

polska pomoc

Post współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Powiązane

Ekoprzedszkolaki. Trwa projekt ekologiczny naszego partnera Bliżej Przedszkola!

Bezpieczne domy – Przyjazne miasta – Rusza Projekt

Gazeta Prawna – TupTupTup wybrany Start-upem Pozytywnego Wpływu 2020

Głosowanie dla najmłodszych