Protest jest niezbędnym instrumentem wpływu społeczeństwa obywatelskiego na państwo w szerokim jego znaczeniu. Prawo do protestu jest nieodłączną częścią demokracji. Znajduje ono przejaw m.in. w prawie do zgromadzeń, ale nie tylko. Ruchy obywatelskie przejawiają swój protest często choćby w plakatach czy graffiti. Sztuka protestu w naszych czasach nabyła szczególnego znaczenia. Przykładów jest cała masa. Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o słynnym i tajemniczym grafficiarzu Banksym (tak a propos całkiem niedawno w Internecie pojawiło się krótkie nagranie NIBY z Banksym, choć w autentyczność tego nagrania trudno mi uwierzyć).

Twórczość tego artysty nie ogranicza się tylko do graffiti. Może pamiętacie Dismaland? – park rozrywki, zdecydowanie nie dla dzieci. Albo ktoś słyszał o nowej inicjatywie Banksy’ego – hotelu w Betlejem, nawołującym do pokoju i niszczenia podziałów. No i oczywiście rewelacyjne graffiti jego autorstwa… Oto tylko kilka przykładów jego prac:

A wracając na polskie podwórko – tutaj też mamy czym się pochwalić. Sięgając przykładów z historii, podejrzewam, że nie jedni z Was widzieli różnorodne rysunki na ścianach miejskich kamienic i domów. Możemy przywołać w pamięci krasnoludka z pomarańczowej alternatywy albo z ostatnich przykładów – mural poświęcony czarnemu protestowi.

Sztuka jest nieodłączną częścią protestu. I żeby utrwalić ten temat, postanowiłyśmy wykonać swoje małe protestowe graffiti. Dzisiaj segregacja śmieci obowiązuje, ale niestety na naszym podwórku i nie dotyczy każdego. W związku z tym przygotowaliśmy szablon z ludzikiem wrzucającym papier do kosza segregacyjnego. Graffiti oczywiście znalazło się obok koszy na śmieci, więc wierzymy, że posłuży przypomnieniu niektórym naszym sąsiadom.

sztuka protestu

MATERIAŁY

  • tektura
  • ołówek
  • nożyk
  • farby do graffiti

Instrukcja

Instrukcja jest dość prosta, więc dodatkowe komentarze są zbędne, ale pamiętajcie – jeśli post zachęcił Was do wykonania graffiti, dobierzcie miejsce jego wykonania z rozwagą, ponieważ może być potraktowane jako akt niszczenia mienia.

Powiązane