Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Pingwin pingwinowi nierówny

Są różne rodzaje pingwinów, różne gatunki, które są do siebie mniej lub bardziej podobne. Odróżnia je waga i wysokość, kolor upierzenia. Zamieszkują różne rejony świata. Łączy je to, że wszystkie są pingwinami, czyli posiadają podstawowe cechy wspólne, które wyróżniają je wśród innych zwierząt.

Podobnie jest z ludźmi. Ludzie posiadają różne zwyczaje, różne kolory skóry, mówią różnymi językami, zamieszkują inne części świata, ale łączy nas to, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Jesteśmy tacy różni, a jednak tacy sami.

W tym zadaniu proponujemy wykonanie pracy plastycznej z użyciem wyciętych figur geometrycznych, z których będziemy tworzyć pingwiny. Będzie odróżniał je kształt, ale reszta cech pozostanie podobna. Wykorzystamy też wycinki z gazet jako pomysł na recycling starych i przeczytanych egzemplarzy.

Czas: 60 minut 

Cel: zaangażowanie domu rodzinnego w akcję edukacyjno-charytatywną, ćwiczenie zdolności manualnych u dzieci oraz utrwalenie wizerunku słonia

potrzebne materiały

MATERIAŁY

  • Wykrój z załącznika 
  • Materiał – dzianina lub tkanina bawełniana, ewentualnie filc
  • Wypełnienie: watolina lub wata silikonowa
  • 2 małe guziki imitujące oczy
  • Nożyczki, igła, nitka

Przebieg zadania

Krok 1Drukujemy wykrój, wycinamy go i przypinamy do lewej strony materiału. Przy detalach, które są oznaczone x2 materiał układamy podwójnie, prawymi stronami do środka. 

Krok 2Odrysowujemy wykrój, pozostawiając zapas materiału około 1 cm. 

Krok 3Wycinamy elementy pacynki i spinamy je szpilkami prawymi stronami do środka. 

Krok 4Zszywamy elementy po kolei. Plecy i brzuch pacynki osobno. Osobno głowę i uszy. Po wywinięciu głowy na prawą stronę wypełniamy ją watoliną, doszywamy uszy i guziki imitujące oczka. 

Krok 5: Łączymy głowę z tułowiem, nakładając ją na wcześniej uszytą rękawice z trzema placami. Brzeg głowy (przy szyi) przed przyszyciem należy zawinąć do środka, żeby się nie strzępił. Nie musimy tego robić, jeżeli szyjemy pacynkę z filcu.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane