Plastyka, Rośliny i Zwierzęta

Jak to możliwe, że pingwiny nie przemakają?

Pingwiny spędzają 75% czasu w wodzie. Czasami zdarza się, że nawet przez pięć miesięcy non stop przebywają w wodzie, nurkując, pływając i jedząc. Jak więc udaje im się utrzymać ciepło w arktycznie zimnych wodach? Z natury pingwiny nie marzną, nawet w wodzie. Mają trzy warstwy nieprzemakalnych piór i grubą warstwę tłuszczu. Pod pierwszym płaszczem piór cienki puch pozwala na wytworzenie warstwy powietrza, które pozostaje ciepłe i wzmacnia izolację. Pióra wytwarzają też naturalną ochronną warstwę tłuszczu, która nie przepuszcza wody i chroni ciało pingwina przed przemoczeniem i utratą temperatury. To doświadczenie pokaże dzieciom, jak w łatwy sposób utworzyć warstwę nieabsorbującą wody.

Cele:

  • Doskonalenie małej motoryki poprzez kolorowanie pingwina
  • Poznanie naturalnych sposobów, w jakie zwierzęta dostosowują swoje ciało do życia w trudnych warunkach środowiskowych
  • Pogłębienie wiedzy o cechach piór ptasich oraz działaniu wosku i jego wodoodporności wykorzystywanej również przez człowieka w życiu codziennym np. przy produkcji kurtek przeciwdeszczowych czy namiotów

Czas: 15 minut

MATERIAŁY

  • kartki z wydrukowanym wzorem pingwina do pokolorowania (załącznik 3.1)
  • kredki woskowe
  • butelka-spryskiwacz z wodą
  • kilka kropel niebieskiej farby np. do żywności

Przebieg zadania

Drukujemy kartki z kształtem pingwina do pokolorowania przez dzieci kredkami woskowymi. Następnie do butelki z wodą dodajemy kilka kropel niebieskiej farby, żeby kolor podkreślał zimne wody morskie. Pryskamy wodą pokolorowanego pingwina i tłumaczymy, dlaczego warstwa wosku z kredek zatrzymała wodę przed wniknięciem w kartkę. Odnosimy to do upierzenia pingwinów i kurtek przeciwdeszczowych.

14.11 Dzien Czystego Powietrza 1 E1668703355599
NSZ

Post powstał w ramach projektu współfinansowanego z Deutsche Bundesstiftung Umwelt przy współpracy z Naturschutzzentrum Oberlausitzer Bergland.

Powiązane