Czyste powietrze, Wiedza

UNICEF: Smog zabija dzieci

Fot. wikimedia.org/Radek Kołakowski

Dzisiaj na poważnie – smog zabija dzieci. Po intensywnej kampanii medialnej w ostatnich miesiącach wydawałoby się, że nikt nie powinien mieć wątpliwości co do szkód tak zwanego „świeżego powietrza” w wielu polskich miastach, ale wciąż czytamy na forach pytania i komentarze, czy  wychodzić z dzieckiem na spacer i czy to może być dla nich szkodliwe. Otóż stwierdzam, że tak, Drogie Mamy, pożytku od takiego spaceru będzie mało, a szkód może być bardzo dużo. Wszystkich nadal wątpiących odsyłamy do Raportu UNICEF (agendy ONZ działającej na rzecz dzieci).

Co stwierdza wspomniany Raport? A to, że 600 tys. dzieci do piątego roku życia umiera z powodu zanieczyszczenia powietrza, a miliony innych cierpią z powodu zaburzeń rozwoju fizycznego i umysłowego. Niemal co siódme dziecko na świecie (czyli około 300 mln) żyje na obszarach, na których zanieczyszczenie powietrza co najmniej sześciokrotnie przekracza międzynarodowe wytyczne.

Dla tych, którzy nie chcą czytać Raportu polecam artykuł w „Rzeczpospolitej”. A dla wszystkich wątpiących rodziców poniżej zamieszczam mapkę ilustrującą śmiertelność dzieci wg regionów. Ku uwadze i przestrodze rodziców!

smog zabija dzieci

Źródło: UNICEF

Zobacz więcej