Zabawy, Zdrowie

W zdrowym ciele zdrowe serce

Dzisiejszym postem zamykamy temat sercowo-walentynkowy. Wczoraj opublikowałyśmy na Facebooku post dot. Dbaj o Serce – Kampanii Społecznej, promującej aktywny styl życia i zdrowe serce. Zainspirowały nas materiały, które w ramach tej Kampanii powstały z myślą o dzieciach. Wszystkich ciekawych tej lektury odsyłamy na stronę Kampanii, my zaś proponujemy zabawę, która pomoże nam rozruszać naszych malusieńkich wgapionych w telewizor. Zabawa jest prosta i może ulegać dowolnej konfiguracji. Do tego będą nam potrzebne trzy proste elementy: karteczki z zadaniami, nagrody i kostka do gry. A teraz bardziej szczegółowo.

zdrowe serce

MATERIAŁY

  • Filc / inny materiał
  • Nożyce
  • Dowolna kasza lub fasolka
  • Nić z igłą lub klej (najlepiej sylikonowy)
  • Papier
  • Flamastry
  • Kostka do gry

Krok 1 - przygotowanie do gry

Zacznijmy od najbardziej skomplikowanego elementu gry – nagród. Z filcu / materiału wycinamy serca w tym samym rozmiarze. Zszywamy (lub sklejamy) serca po dwa, zostawiając nieduży otwór. Wsypujemy w otwór kaszę / fasolkę lub ryż i zszywamy otwór do końca. Nagrodami oczywiście może być jakiś inny drobiazg. Wybraliśmy serce, ponieważ jest symbolem zdrowia i dobrej kondycji. Przy braku czasu lub chęci, serca można wyciąć ze zwykłego kolorowego papieru. Nagród może być dowolna liczba, ale powinna się zgadzać z ilością zadań.

Krok 2 - przygotowanie do gry

zdrowe serce

Następnie zadania. Nieduże kwadraty z białego papieru numerujemy (w naszym przypadku od jednego do sześciu), z tylnej strony rysujemy ikonki ćwiczeń sportowych według Waszego uznania: brzuszki, skakanka, skłony, podskoki, pajacyki itd. Jeżeli chcielibyście przygotować dla dziecka więcej opcji ćwiczeń, będą nam potrzebne dwie kostki.

Krok 3 - reguły gry

Zaczynamy! Dziecko rzuca kostką do gry, wyciąga karteczkę z ćwiczeniami, odpowiadającą numerem ilości kropek na kostce. Rzuca kostką jeszcze raz i wykonuje wylosowane polecenie tyle razy, ile drugi raz wypadło kropek na kostce. Za prawidłowo wykonane zadanie otrzymuje serduszko lub coś innego – według Waszego uznania. Tyle! Moja córka po 10 minutach zadyszana musiała się położyć, a więc zamierzony efekt został osiągnięty, czego i Wam życzymy.

Zobacz więcej