Segregacja odpadów, Zabawy

Segregacja i jej wpływ na zwierzęta

Zwierzęta mogą ucierpieć na tym, że nie segregujemy naszych odpadków. Nikt z nas nie chce, aby coś złego im się stało.

W poprzednim poście, rozmawialiśmy o tym jak długo odpadki rozkładają się w otaczającym nas środowisku. Dziś, chcielibyśmy przekazać dzieciom, jak ważne jest dbanie o to, aby zwracać uwagę na to jak wygląda nasze otoczenie.

Czas na prace plastyczne 🙂

MATERIAŁY

  • zdjęcia zanieczyszczeń oceanów plastikiem – do wyświetlenia na komputerze
  • szablony foki i kaczki wycięte z grubego kartonu w kilku egz.
  • niebieskie kartki – po jednej dla każdego
  • kolorowe kartki – po jednym kolorze
  • ołówek dla każdego
  • nożyczki
  • klej w płynie
  • małe fragmenty odpadków (torebki foliowe, żyłki, plastikowe zakrętki do butelek, kapsle, spinki i inne śmieci wyrzucane na co dzień w domu) dla każdego dziecka

Przygotowanie do zabawy

Przed rozpoczęciem zajęć plastycznych przygotujcie dzieciom mały pokaz – kilka zdjęć organizacji WWF wskazujących na zanieczyszczenie oceanów plastikiem. Wytłumaczcie, że plastikowe torebki, butelki i inne odpadki często postrzegane są przez zwierzęta jako pokarm i lądują w ich brzuchach. A to prowadzi do wielu chorób.

Następnie, pokażcie dzieciom zwierzęta na szablonach, które przygotowaliście wcześniej – do wyboru jest foka lub kaczka.  Dzieci wybierają szablon i na własnej kolorowej kartce bloku technicznego A4 odrysowują wybrane zwierzę.

Jeśli grupa jest młodsza, postarajcie się przygotować wycięte zwierzęta przed zajęciami. Po jednym zwierzęciu dla każdego dziecka.

Kolejnym krokiem jest wycinanie – niech każde dziecko wytnie swojego odrysowanego zwierzaka, a następnie przyklei go do niebieskiej kartki. Zwierzęta powinny się znajdować mniej więcej po środku kartki, tak aby żaden element nie wychodził poza niebieską kartkę A4.

Gdy wszystkie zwierzęta będą wycięte, dzieci przyklejają do nich różnego typu odpadki, które przyniosły z domu: torebki foliowe, opakowania po ciasteczkach, żyłki, plastikowe zakrętki do butelek, kapsle, końcówkę pasty/kremu, spinki i inne śmieci wyrzucane na co dzień w domu.

Jak wszyscy skończą przygotowywać swoje prace, porozmawiajcie wspólnie o tym, jak dzieci czują się z tym, że w brzuszkach zwierząt jest tyle niedobrych rzeczy. Wytłumaczcie im jak niebezpieczne dla zdrowia są śmieci pozostawione w nieodpowiednim miejscu – np. w parku czy na plaży.

Powiązane

Dodaj komentarz